Odpowiedzi na często zadawane pytania

Kliknij na pytanie, by rozwinąć odpowiedź

[bg_faq_start]

1. Skąd mogę wiedzieć, że oczyszczalnie biologiczne typu EKO-BIO są tak wytrzymałe, jak piszecie?

Odpowiedź: Ponieważ zastosowaliśmy technologię opartą o żywice poliestrowe wzmacniane włóknem szklanym. Z takiego samego materiału budowane są na przykład jachty pływające po morzach i Oceanach (używamy żywicy, która posiada certyfikat firmy Lloyds – do budowy m.in. okrętów). Skoro jacht wykonany w tej technologii może przetrwać największe nawet nawałnice i żywioły morskie, to tym bardziej trwały będzie zbiornik wykonany z takiego materiału. To tak bardziej na wesoło, a już zupełnie na poważnie, to wszystkie materiały spełniają surowe Normy Europejskie w zakresie wytrzymałości, a sam kształt zbiornika został komputerowo zaprojektowany – tak, aby zapewnić dodatkowe wzmocnienie. To między innymi dlatego nie obawiamy się udzielić na nasze produkty aż 10 lat gwarancji producenta (na podzespoły obce, takie jak np. dmuchawa, czy dyfuzory – udzielamy gwarancji ich producentów – zwykle 24 miesięcznej gwarancji EU). W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

2. Skąd mam wiedzieć, że ten produkt rzeczywiście działa?

Odpowiedź: Ponieważ w naszej firmie działa Zakładowy System Kontroli Jakości i badamy nie tylko każdy opuszczający fabrykę produkt, ale również okresowo (u wybranych losowo klientów – za ich zgodą) badamy jakość oczyszczonej wody pod względem jej czystości (według wymagań Europejskiej Normy Zharmonizowanej PN EN 12566). Pozytywne wyniki przeprowadzonych badań pozwalają nam na wystawienie stosownej Deklaracji Zgodności, która poświadcza jakość naszych wyrobów i skuteczność ich działania. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

3. Czy mogę zamontować oczyszczalnię biologiczną EKO-BIO pod ciągiem komunikacyjnym?

Odpowiedź: Pod pieszym ciągiem komunikacyjnym (np. alejka w ogrodzie) – zawsze, jeśli jest to na przykład wjazd do garażu, to wszystko zależy od masy własnej pojazdu. Jednak nawet w skrajnych przypadkach, po zastosowaniu dodatkowych wzmocnień – oczyszczalnię można zamontować. Jeśli macie Państwo wątpliwości, prosimy spytać doświadczonego instalatora – na przykład z listy naszych Autoryzowanych Instalatorów, lub zadać pytanie bezpośrednio nam – z chęcią na nie odpowiemy.

4. Mam już zamontowaną oczyszczalnię biologiczną EKO-BIO, ale chcę ją przenieść w inne miejsce, czy mogę to zrobić?

Odpowiedź: Oczywiście, jeśli tylko “nowe miejsce” będzie spełniać ogólne warunki do montażu przydomowych oczyszczalni ścieków, określone w ustawach “Prawo Budowlane” i “Prawo Wodne”, tak jak przedstawia to rysunek poniżej.

montaż oczyszczalni

Aby powiększyć obrazek, proszę kliknąć lewym klawiszem myszki na obrazku.

Proszę pamiętać, aby takie “przenosiny” zgłosić we właściwym Starostwie. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

5. Zastanawiam się, który rodzaj oczyszczalni wybrać: biologiczną typu EKO-BIO, czy ekologiczną typu EKO-ODR?

Odpowiedź: Efekt działania obu rodzajów oczyszczalni jest identyczny. Na „wyjściu” otrzymujemy oczyszczoną wodę w wysokiej, II klasie czystości, czyli taką jak zaledwie kilkanaście procent wody w Polsce (dane z 2003 roku). Różnica polega na sposobie zrzutu oczyszczonej wody do środowiska. W oczyszczalni biologicznej typu EKO-BIO, wodę tą można wykorzystać, zbierając ją i wykorzystując na przykład do nawadniania terenu. W oczyszczalni ekologicznej typu EKO-ODR, woda po przesączeniu się przez warstwę drenażu, odprowadzana jest bezpośrednio do wód gruntowych – bez możliwości dodatkowego jej wykorzystania.

Wybór zależy od Państwa, ale należy pamiętać, że w pewnych specyficznych warunkach, takich jak wodoprzepuszczalność gruntu, czy wielkość działki – lub inne, lokalne uwarunkowania prawne, oczyszczalnia biologiczna typu EKO-BIO jest jedynym możliwym rozwiązaniem. W innych zaś znakomicie sprawdzi się oczyszczalnia ekologiczna typu EKO-ODR. Zachęcamy do kontaktu, z przyjemnością pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania.

6. Co to jest wodoprzepuszczalność, jak ją zmierzyć i co ona oznacza w praktyce?

Odpowiedź: Wodoprzepuszczalność w dużym uproszczeniu oznacza ile wody może wchłonąć metr kwadratowy ziemi (np. działki na której chcemy zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków) w ciągu jednej doby. Tyle teoria, w praktyce oznacza to, że im niższa wodoprzepuszczalność tym mniejsze szanse na zastosowanie oczyszczalni ekologicznej typu EKO-ODR, a tym lepiej sprawdzi się oczyszczalnia biologiczna EKO-BIO. Pewną odpowiedź na pytanie o wodoprzepuszczalność gruntu da nam geolog, który posiada stosowne przyrządy, wiedzę i umiejętności, ale Państwo też możecie się pokusić o zgrubne oszacowanie wodoprzepuszczalności. W tym celu należy wykopać dołek o wymiarach 30 x 30 centymetrów, głęboki na 15 cm. Do takiego otworu wlewamy 10 litrów wody, czekamy aż woda wsiąknie. Następnie do dołka wlewamy 12,5 litra wody i mierzymy czas potrzebny na jej wsiąknięcie w grunt. Później wystarczy skorzystać z wykresu zamieszczonego poniżej i by odczytać z niego wodoprzepuszczalność gruntu. Oczyszczalnie typu EKO-BIO. Proszę jednak pamiętać, że to proste badanie nie zastąpi opinii fachowca. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt, celem wyjaśnienia wątpliwości.

analiza test perkolacyjny oczyszczalni eko

Aby powiększyć obrazek, proszę kliknąć lewym klawiszem myszki na obrazku.

7. Który model biologicznej oczyszczalni ścieków typu EKO-BIO będzie dla mnie najlepszy?

Odpowiedź: Ogólna zasada jest taka, iż:

 • oczyszczalnia EKO-BIO 2500 przewidziana jest standardowo dla maksimum 5 użytkowników,
 • oczyszczalnia EKO-BIO 4000 przewidziana jest standardowo dla maksimum 10 użytkowników,
 • oczyszczalnia EKO-BIO 8000 przewidziana jest standardowo dla maksimum 20 uzytkowników.

Ale to tylko teoria, bo oczyszczalnię należy dobierać w oparciu o średnią miesięczną ilość „produkowanych ścieków”. A ta jest inna dla domku jednorodzinnego gdzie mieszka do 5 osób, a już zupełnie inna dla na przykład małego zakładu spożywczego, zatrudniającego 5 pracowników. Prawidłowego i optymalnego doboru właściwej oczyszczalni biologicznej dokona za Państwa Autoryzowany Instalator, lub możemy to zrobić my, jeśli tylko Państwo zechcecie nas o to zapytać. Dlatego zapraszamy do kontaktu.

8. Chcę kupić biologiczną oczyszczalnię typu EKO-BIO, ile to naprawdę kosztuje?

Odpowiedź: Kompletna oczyszczalnia kosztuje dokładnie tyle, co pokazujemy w cenniku. Nie stosujemy „drobnego druku” ani „gwiazdek”. Zależnie od wariantu oczyszczalnia kosztuje tyle co zbiornik w konkretnym zestawieniu, lub zbiornik plus dodatkowe elementy (studzienki rozdzielcze, rury drenażowe itp.). Prosimy o kontakt – chętnie skalkulujemy dla Państwa cenę kompletnego rozwiązania, optymalnego do Waszych potrzeb – z uwzględnieniem wszystkich, koniecznych do poprawnej pracy, elementów. Zupełnie inną sprawą są koszty zewnętrzne, takie jak sporządzenie dokumentacji, koszty transportu, żwiru itp. Ceny są bardzo zróżnicowane na terenie kraju. Jednak można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że koszty dokumentacji nie powinny przekroczyć kilkuset złotych, transport to kwota od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a materiały dodatkowe – takie jak żwir to również kilkaset złotych. W tych kwestiach najlepiej poinformowani będą nasi Autoryzowani Partnerzy, Dystrybutorzy i Autoryzowani Instalatorzy, z którymi chętnie Państwa skontaktujemy.

9. Czy to prawda, że używanie biologicznej oczyszczalni ścieków typu EKO-BIO wymusi na mnie całkowitą zmianę stylu życia?

Odpowiedź: Nie, to absolutnie nieprawda. To jeden z mitów krążących wokół przydomowych oczyszczalni ścieków. Prawda jest taka, że użytkownicy przydomowych oczyszczalni ścieków muszą przestrzegać jedynie kilku prostych i nieabsorbujących zasad, aby ich oczyszczalnie działały absolutnie prawidłowo przez wiele lat. Oto kilka z nich:

 • należy pamiętać o regularnym wybieraniu osadu – nie rzadziej niż raz na 9 miesięcy do roku,
 • nie należy do kanalizacji wprowadzać materiałów z tworzyw sztucznych (takich jak torebki plastikowe, opakowania po kosmetykach czy środkach higieny osobistej) – nie ulegają one łatwemu rozkładowi,
 • nie wolno do oczyszczalni odprowadzać skroplin z kondensacyjnego pieca C.O.,
 • nie należy do oczyszczalni odprowadzać wody opadowej z rynien – ze względu na ryzyko przepełnienia, a w konsekwencji wypłukania złoża biologicznego w czasie opadów,
 • na etapie budowy i montażu, należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu drożności i właściwej średnicy tzw. Wentylacji wysokiej w pionie kanalizacyjnym.

Jeśli macie Państwo jeszcze jakieś pytania dotyczące eksploatacji, to chętnie na nie odpowiemy.

10. Montaż oczyszczalni biologicznej to konieczność uzyskania wielu pozwoleń, proces długotrwały i żmudny, czy to prawda?

Odpowiedź: Nie, to kolejny mit. W rzeczywistości cała procedura (przebiegająca w trybie zgłoszenia) nie powinna zająć więcej niż miesiąc i kilka dni. Poniżej przedstawiamy przykładowe kroki, które należy podjąć w celu montażu oczyszczalni ścieków. Prosimy jednak pamiętać, że w różnych regionach kraju procedura ta może się nieznacznie różnić od przedstawionej.

 • Na pobraną z Wydziału Geodezji właściwego Starostwa mapkę sytuacyjno-wysokościową nanosi się (odręcznie, wraz z opisami elementów) schemat przyłączenia oczyszczalni począwszy od budynku, poprzez osadnik gnilny aż po odprowadzenie wody poprzez drenaż rozsączający, studnię chłonną lub inne rozwiązanie.
 • Sporządzić (wypełnić) zgłoszenie budowy oczyszczalni ścieków.
 • Przygotować poświadczenie własności działki, na której będzie instalowana oczyszczalnia. Odpowiednie dokumenty można pobrać z Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa.
 • Dołączyć folder firmy „EKO-BIO J.Kononów, M.Gruszka” Spółka jawna.
 • W Wydziale Budownictwa odpowiedniego Starostwa złożyć zebrane dokumenty.
 • Jeśli Starostwo w ciągu 30 dni nie wyrazi sprzeciwu, oznacza to wyrażenie zgody, wówczas można rozpocząć budowę, a w ciągu 14 dni od rozpoczęcia budowy, zawiadomić właściwe Starostwo o tym fakcie.

Zdarza się, że Starostwo wymaga projektu, wówczas należy:

 • wykonać pełne badania gruntu,
 • zlecić architektowi z ważnymi uprawnieniami projektowymi przygotowanie projektu oczyszczalni,
 • dostarczyć projekt wraz z wymaganymi uzgodnieniami odpowiednich organów (np. ZUD).

Jeśli zużycie wody w obiekcie, gdzie ma być zainstalowana oczyszczalnia przekracza 7 m3 na dobę, należy wystąpić o sporządzenie operatu wodno-prawnego i wydanie odpowiedniego pozwolenia.

Zapraszamy do kontaktu, chętnie wyjaśnimy wszelkie pytania i wątpliwości związane z procedurami prawnymi.

11. Co to są “bakterie” i czy rzeczywiście muszę ich używać, czy te bakterie mogą wywołać jakieś choroby, ile to kosztuje?

Odpowiedź: Wprawdzie w trakcie normalnej pracy oczyszczalni, wewnątrz wytwarzają się w odpowiedniej ilości właściwe bakterie, to jednak w życiu codziennym substancje wprowadzane do oczyszczalni wraz ze ściekami, mogą powodować ich zamieranie. Ot choćby dlatego, że współczesna żywność wprost „nafaszerowana” jest chemią. Dlatego, dla zapewnienia najlepszych warunków pracy oczyszczalni, dobrze jest od czasu do czasu uzupełniać florę bakteryjną takim „zastrzykiem” z zewnątrz. Bakterie dodawane w postaci gotowych preparatów, które można kupić u naszych Partnerów i Dystrybutorów, są całkowicie nieszkodliwe dla Państwa zdrowia. A koszty? Można w przybliżeniu powiedzieć, że roczny koszt preparatów bakteryjnych jest mniejszy od jednorazowego opróżnienia zbiornika bezodpływowego (szamba). Skuteczne i sprawdzone preparaty bakteryjne możecie Państwo kupić również bezpośrednio u nas.

12. Czy to prawda, że z pracującej oczyszczalni biologicznej EKO-BIO mogą się wydobywać bardzo nieprzyjemne zapachy?

Odpowiedź: Nie. Jeśli oczyszczalnia EKO-BIO pracuje w sposób prawidłowy, zachowane są zalecane okresy wybierania osadu itp., to z oczyszczalni nie mogą wydobywać się jakiekolwiek zapachy. Jeśli jednak jest inaczej, to oznacza, że coś zakłóca prawidłową pracę oczyszczalni. Należy się wówczas niezwłocznie skontaktować z Autoryzowanym instalatorem, który oczyszczalnię montował, lub ze sprzedawcą. Możecie się Państwo również skontaktować z nami, a my pomożemy w rozwiązaniu problemu.

13. Podobno na montaż oczyszczalni ścieków można uzyskać dotację?

Odpowiedź: Tak, władze lokalne bardzo często uczestniczą w stosownych programach unijnych. Są to dotacje z tzw. „programów celowych”. Radzimy przed podjęciem decyzji o zakupie zapytać w: Starostwie, Urzędzie Gminy, Funduszu Ochrony Środowiska itp. Jest wielce prawdopodobne, że w Państwa regionie możliwe jest współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

[bg_faq_end]

Jeśli powyższy poradnik nie wyczerpał Państwa pytań, nie zaspokoił ciekawości, nie rozwiał możliwych wątpliwości, prosimy o kontakt. Chętnie, w miarę możliwości, pomożemy. Prosimy również o zadawanie kolejnych pytań. Odpowiedzi będziemy sukcesywnie publikować w tym dziale.