Zbiorniki na szambo. Polietylen czy żelbeton?

animacja domu

Zbiornik na szambo jest jedyną z dostępnych opcji w przypadku nieskanalizowanej działki, która jest zbyt mała, aby można było korzystać z przydomowej oczyszczani ścieków. Rozwiązanie to znane jest od wielu dziesięcioleci i niestety, ale swoje wady. Czasami jednak nie unikniemy konieczności budowy szamba, dlatego warto dowiedzieć się, jaki rodzaj zbiornika na nieczystości wybrać. Wyjaśniamy, czym różni się szambo z żelbetonu od szamba z polietylenu.

Co to jest szambo?

Szambo to bezodpływowy zbiornik na nieczystości bytowe, który wymaga okresowego opróżniania. Rozwiązanie to stosowane jest na terenie, gdzie nie ma doprowadzonej kanalizacji lub dopiero planuje się jej budowę. Alternatywą dla szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, jednak nie zawsze możliwa jest jej instalacja np. ze względu na niewielką powierzchnię działki. Szambo to dobre rozwiązanie przejściowe oraz konieczność, gdy zamieszkujemy lub np. posiadamy domek letniskowy na terenach, gdzie nie doprowadzono kanalizacji. Jego budowa jest bardzo prosta i uwzględnia m.in.  zbiornik, który zakopuje się w uprzednio przygotowanym otworze w ziemi, doprowadzenie ścieków, odpowietrzenie oraz pokrywę zbiornika, która różni się nieco w przypadku szamb betonowych oraz szamb polietylenowych.

Żelbeton czy polietylen – jakie szambo będzie lepszym wyborem?

Szamba z żelbetonu to dobrze znane rozwiązanie, które ma kilka wad. Jest ono ciężkie – może ważyć kilka ton, co utrudnia nie tylko montaż szamba, ale także jego transport. Dobrze wykonane szambo betonowe jest szczelne i nie powinno sprawiać problemów podczas użytkowania. To opcja nieco tańsza, ale wymagająca dużych nakładów pracy podczas montażu.

Szambo z polietylenu jest dużo lżejsze i zdecydowanie łatwiejsze w transporcie i w montażu. Również cechuje się wyjątkową szczelnością oraz funkcjonalnością ze względu na rozwiązania pozwalające np. w bezpieczny sposób sprawdzić poziom nieczystości. Polecamy szamba z polietylenu przede wszystkim ze względu na ich wysoką jakość, różnorodną pojemność i możliwość szybkiego montażu. W naszej ofercie znajdują się także przydomowe oczyszczalnie ścieków, oczyszczalnie przemysłowe oraz coraz bardziej popularne szamba ekologiczne.