Jak obliczyć cenę przydomowej oczyszczalni ścieków?

animacja domu

Coraz więcej osób, które budują dom na działce bez możliwości przyłączenia do kanalizacji, decyduje się na instalację przydomowej oczyszczalni ścieków. Nic w tym dziwnego – to rozwiązanie ekologiczne, a do tego mocno odciążające portfel właścicieli domu podczas eksploatacji. Część osób zastanawia się, ile tak naprawdę kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie związane z instalacją koszty.

Wybór oczyszczalni

Przydomową oczyszczalnię ścieków wybiera się adekwatnie do ilości produkowanych przez dane gospodarstwo ścieków. Najlepiej zakupu dokonać w firmie o długiej tradycji i renomie. Przede wszystkim obsługa sklepu pomoże nam dobrać model oczyszczalni odpowiedni do naszych potrzeb. Poważne firmy udostępniają cennik swoich produktów, nie stosując w nim żadnych drobnych druczków ani gwiazdek, które mają informować o dodatkowych kosztach. Niektóre rozwiązania wymagają dodatkowych elementów, takich jak studzienki rozdzielcze czy rury drenażowe. W tym wypadku pracownik firmy powinien dokładnie poinformować klienta, co jest potrzebne do instalacji i skalkulować cenę kompletnego rozwiązania.

Dodatkowe koszty

Należy pamiętać o tym, że zakup urządzenia to nie wszystko. Musi być ono jeszcze odpowiednio zainstalowane. Dlatego  do kosztów zakupu należy doliczyć koszty zewnętrzne, takie jak sporządzenie dokumentacji, koszty transportu czy zakup żwiru potrzebnego do montażu. Ceny są dość zróżnicowane w całej Polsce. Koszty dokumentacji nie powinny jednak przekroczyć kilkuset złotych, transport to kwota od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a materiały dodatkowe, takie jak żwir, to również kilkaset złotych. Przydomowa oczyszczalnia ścieków zazwyczaj jest instalowana przez autoryzowanych partnerów firm, które sprzedają same urządzenia. Dlatego też warto skontaktować się z taką firmą. Jej pracownik będzie w stanie dokładnie wycenić zakup i instalację oczyszczalni na naszej działce. Odpowie też na wszystkie nurtujące nas pytania.

Sprawdź także: Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?