Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

animacja domu

Osoby, które budują nowy dom i nie mają możliwości podciągnięcia do niego kanalizacji, muszą jakoś rozwiązać problem odprowadzania ścieków. Coraz więcej z nich odchodzi od tradycyjnych szamb, wybierając przydomowe oczyszczalnie ścieków lub szamba ekologiczne. Czym oba urządzenia różnią się od siebie?

Szambo ekologiczne a oczyszczalnia

Szambo ekologiczne jest rozwiązaniem pomiędzy zwykłym szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków. Składa się z osadnika gnilnego i układu drenażu rozsączającego. Proces beztlenowego i tlenowego oczyszczania ścieków nie odbywa się w jednym zbiorniku jak w oczyszczalniach, ale w wydzielonych sekcjach. W osadniku gnilnym ścieki oczyszczane są beztlenowo, przechodząc przez specjalny filtr. Następnie trafiają do drenażu, gdzie oczyszczane są tlenowo. Finalnym produktem oczyszczania jest woda, która trafia do wód gruntowych i jest całkowicie bezpieczna dla środowiska. Szambo ekologiczne nie wymaga większej obsługi. Właściciel szamba musi co dwa tygodnie wrzucać do muszli klozetowej bakterie (tabletkę), a co dwa lata opróżnić osadnik i wyczyścić filtr.

Co wybrać?

Szambo ekologiczne jest rozwiązaniem mniej zaawansowanym niż przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jest jednak idealnym rozwiązaniem na przykład wtedy, gdy wody nie da się odprowadzić do cieku wodnego, ale grunty mają wysoką wodoprzepuszczalność. Szambo ekologiczne jest dobrym wyborem wtedy, gdy w dopływie ścieków planowane są długie przerwy, czyli na przykład na działkach rekreacyjnych i domkach letniskowych. Inwestycja zwraca się średnio w ciągu 2 lat użytkowania. Są zazwyczaj tańsze niż przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wodę z oczyszczalni można jednak magazynować i ponownie zagospodarować. Oba urządzenia po zamontowaniu można przenieść w inną część działki. Doświadczeni producenci zezwalają na ich samodzielną instalację, nie odbierając przy tym gwarancji. Zanim wybierzemy urządzenie, powinniśmy skontaktować się z doświadczonym producentem, który po analizie naszych warunków gruntowych, dobierze najlepsze dla nas rozwiązanie.

Przeczytaj także: Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków na własną rękę.