Kiedy szambo ekologiczne wymaga rekultywacji?

animacja domu

Jedną z kwestii, o które muszą zadbać właściciele domów jednorodzinnych, jest odprowadzanie szamba. Tradycyjne rozwiązania są od pewnego czasu coraz częściej wypierane przez te bardziej ekologiczne. Z tego powodu właściciele nieruchomości decydują się na inwestycję w szamba ekologiczne, które są szczelne, nie rdzewieją, a ich żywotność wynosi nawet kilkadziesiąt lat. Czasami jednak wymagają rekultywacji i kiedy taka procedura jest konieczna?

Czym właściwie jest rekultywacja?

Proces rekultywacji polega na przywróceniu wartości użytkowych albo przyrodniczych obszarowi, który został zniszczony na skutek działalności człowieka. Wybór odpowiednich metod rekultywacji jest uzależniony od tego, jaki teren wymaga odnowy oraz jaki jest pożądany efekt. Rekultywacja może być przeprowadzona również w przypadku szamba ekologicznego. Aby przeprowadzić ten proces, w pierwszej kolejności trzeba wykonać badania bieżącego stanu ekosystemu w instalacji i ustalić parametry fizykochemiczne wody i osadów.

Jeżeli doszło do degradacji, to trzeba również ustalić jej przyczynę. Kolejnym krokiem jest zastosowanie zabiegów ochronnych i wybór odpowiednich metod rekultywacji. Następnie można przeprowadzić właściwe prace, a na koniec zapewnić odpowiednie warunki, aby utrzymać zbiornik w stanie po rekultywacji.

Jak uniknąć konieczności rekultywacji szamba ekologicznego?

Rekultywacja szamba ekologicznego jest konieczna wtedy, kiedy system stwarza realne zagrożenie dla ekosystemu i nie działa poprawnie. Właśnie dlatego należy o niego dbać, usuwając nieczystości tak często, jak wskazuje producent. Pomocne może okazać się również stosowanie biologicznych preparatów do szamba. Są to wieloskładnikowe produkty, które zawierają specjalnie wyselekcjonowane mikroorganizmy odpowiadające za rozkład nieczystości.

Dzięki nim zbiorniki nie ulegają zamulaniu, natomiast ścieki zostają upłynnione. Regularne przeprowadzanie takich zabiegów to gwarancja ochrony środowiska naturalnego, minimalizacja ryzyka awarii instalacji, a do tego możliwość rzadszego opróżniania szamba.

Sprawdź również: Kto odpowiada za wywóz odpadów z oczyszczalni drenażowej?