Głównymi elementami oczyszczalni drenażowych produkowanych przez firmę EKO-BIO są wielokomorowe zbiorniki z laminatu poliestrowo-szklanego. Zachodzą w nich mechaniczne, jak również biologiczne procesy oczyszczania ścieków, które doprowadzane są do osadnika gnilnego przez otwór wlotowy. Dzięki spowolnieniu prędkości przepływu do minimum eliminowana jest możliwość ich przemieszania oraz wzburzenia. W wyniku sedymentacji cząstki znajdujące się w ściekach odkładają się na dnie osadnika. Na skutek działalności bakterii beztlenowych zanieczyszczenia rozkładane są na substancje rozpuszczalne w wodzie oraz nierozpuszczalne substancje mineralne tworzące osad. Na powierzchni ścieków dochodzi do powstania kożucha, czyli piany składającej się z różnych substancji powstałych w wyniku procesów fermentacyjnych.
Osadnik wyposażony jest w grodzie, które dzielą go na 2 lub 3 oddzielne komory. Konstrukcję grodzi wyróżnia wykorzystanie trójników asymetrycznych, które znacznie wydłużają drogę przepływu ścieków, sprawiając, że pozostają one więcej czasu w poszczególnych komorach. Wpływa to na wysoki poziom oczyszczenia ścieków, który wynosi około 65%, co umożliwia wprowadzenie ich do gruntu bez stworzenia zagrożenia dla środowiska naturalnego. W celu uzyskania jeszcze wyższego podczyszczenia ścieków (do poziomu umożliwiającego ponowne ich wykorzystanie, na przykład do podlewania ogrodu), można zastosować dodatkowy kosz filtracyjny montowany w drugiej komorze osadnika.
Odprowadzanie gazów powstałych w wyniku procesów gnilnych zachodzących w oczyszczalni drenażowej odbywa się przez otwór dekompresyjny do wentylacji wysokiej. W celu zapewnienia prawidłowego ciągu kominowego w instalacji należy zadbać o stałą średnicę wentylacji wysokiej na całej długości, jak również przeprowadzić zasyfonowanie wszelkich przyborów do kanalizacji.
Najłatwiejszym sposobem na bezpieczne pozbycie się ścieków jest zastosowanie drenażu rozsączającego, czyli układu drenów umiejscowionych pod ziemią. Dzięki drenażowi możliwe jest równomiernie wprowadzenie podczyszczonych ścieków do gruntu. W drenach dochodzi do ostatecznego, tlenowego procesu oczyszczania ścieków, zwanego nitryfikacją. W celu doprowadzenia tlenu do drenażu można wykorzystać studnię rewizyjno-napowietrzającą. By zapewnić równomierny przepływ ścieków pomiędzy osadnikiem gnilnym a drenażem, należy zainstalować studnię rozdzielczą.
Ścieki podlegające oczyszczaniu przepływają pomiędzy poszczególnymi komorami osadnika gnilnego przez trójniki asymetryczne, co sprawia, że przebywają więcej czasu w kolejnych komorach. Wpływa to na podwyższenie sprawności całego urządzenia.