Ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym

Czym jest szambo ekologiczne? Otóż jest to znane już od wielu lat i skuteczne rozwiązanie problemu przydomowych ścieków. Szambo składa się z osadnika gnilnego, za którym montowany jest układ drenażu rozsączającego. Działanie urządzenia jest podobne jak w przypadku biologicznych oczyszczalni ścieków EKO-BIO – główna różnica polega na tym, że proces beztlenowego i tlenowego oczyszczania ścieków nie odbywa się w jednym zbiorniku, ale w wydzielonych sekcjach. W osadniku gnilnym zachodzi oczyszczanie beztlenowe – ścieki przechodzą tu przez specjalny filtr. Następnie przemieszczają się do drenażu rozsączającego, gdzie przechodzą oczyszczanie tlenowe. Proces ten jest całkowicie ekologiczny i naturalny. Oczyszczone, przyjazne dla środowiska ścieki mogą już przenikać do wód gruntowych, nie zanieczyszczając ich. Ekologiczne oczyszczanie ścieków daje efekty spełniające wymogi Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi… Dz.U. z 2006 nr 137 poz.984.

Nasze przydomowe oczyszczalnie prosto od producenta oparte o osadniki gnilne EKO nie wymagają obsługi ani zużycia prądu. Wystarczy, że użytkownik będzie pamiętał o oczyszczeniu osadnika raz na dwa lata, wyczyszczeniu filtra (najlepiej obie te czynności wykonać jednocześnie) oraz uzupełnieniu bakterii raz na 2 tygodnie (do muszli toaletowej wrzucana jest tabletka i spłukiwana wodą).

Na poniższej ilustracji mogą Państwo zobaczyć, jak jest zbudowane i jak działa szambo ekologiczne w połączeniu z drenażem. Niebieskimi strzałkami zaznaczony jest tu kierunek, w którym przemieszcza się oczyszczona woda w zbiorniku, a następnie poprzez pole rozsączające tzw. „drenaż”.

Jak działa szambo ekologiczne typu EKO?

szambo ekologiczne

1. Osadnik gnilny typu EKO (szambo ekologiczne).
2. Drenaż rozsączający
3. Kosz filtracyjny
4. Studzienka rozprowadzająca (rozdziela ścieki na kilka ciągów rur drenażowych)
5. Rury drenażowe
6. Podsypka żwirowa pod rury drenażowe
7. Wentylacja niska

Oczyszczane ścieki przepływają pomiędzy poszczególnymi komorami osadnika gnilnego przez trójniki asymetryczne, co wydłuża czas przebywania ich w kolejnych komorach – a co za tym idzie podwyższają sprawność całego urządzenia.

Kiedy warto stosować osadniki gnilne EKO?

Szambo ekologiczne (osadnik gnilny) polecamy szczególnie stosować, gdy:

 • brak możliwości podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub podłączenie takie jest nieopłacalne,
 • brak jest możliwości doprowadzenia przyłącza elektrycznego w miejsce instalacji, lub doprowadzenie takie jest bardzo kosztowne,
 • brak możliwości odprowadzenia oczyszczonej wody do istniejących cieków wodnych, a jednocześnie wodoprzepuszczalność gruntu jest wystarczająca do zastosowania drenażu rozsączającego,
 • w miejscu instalacji jest wystarczająca ilość miejsca na zastosowanie drenażu rozsączającego (minimum 3m od drzew, 2m od granicy działki, 30m od studni, maksymalna długość drenażu wynosi 25m),
 • ścieki są okresowo bardziej obciążone zanieczyszczeniami (zakłady przetwórstwa spożywczego, ośrodki wypoczynkowe, bary, restauracje, hotele),
 • występują długie przerwy w dopływie ścieków – na przykład w instalacjach używanych na działkach rekreacyjnych, w domkach letniskowych itp.

Dlaczego warto używać szamba ekologicznego?

 • Ekologiczne oczyszczalnie budowane z użyciem osadnika gnilnego EKO są całkowicie bezpieczne dla środowiska, w trakcie ich używania do otoczenia nie uwalniają się żadne szkodliwe substancje.
 • Spełniają wszystkie wymogi prawa w zakresie jakości wprowadzanych do gruntu ścieków.
 • Można je montować w trudnych warunkach gruntowych – np. pod ciągami komunikacyjnymi, w miarę rosnących potrzeb rozbudowywać lub przenosić.
 • Szambo ekologiczne, to jedna z najbardziej uzasadnionych ekonomicznie inwestycji, której koszt zwraca się średnio w ciągu 2 lat użytkowania.
 • Nasze produkty posiadają długą, dziesięcioletnią gwarancję producenta, przez co użytkownik zyskuje pewność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
 • Jako jedni z nielicznych na rynku dajemy pełne wsparcie merytoryczne dla samodzielnej instalacji, na każdym jej etapie.
 • Samodzielny montaż nie powoduje utraty gwarancji – jeśli zostanie wykonany zgodnie z naszymi zaleceniami (zawartymi w instrukcji montażu).

Jak wybrać właściwy osadnik typu EKO?

Wyboru właściwego modelu możecie Państwo dokonać sami. Wystarczy wiedzieć, że:

 • dwukomorowe szambo ekologiczne o pojemności 2500 litrów przewidziane jest dla 5 stałych użytkowników, a jego wydajność dobowa to maksymalnie 830 litrów ścieków na dobę,
 • trzykmorowe szambo ekologiczne o pojemności 4000 litrów przewidziane jest dla 10 stałych użytkowników, a jego wydajność dobowa to maksymalnie 1300 litrów ścieków na dobę,
 • trzykomorowe szambo ekologiczne o pojemności 6000 litrów przewidziane jest dla 15 stałych użytkowników, a jego wydajność dobowa to maksymalnie 2000 litrów ścieków na dobę,
 • trzykomorowe szambo ekologiczne o pojemności 8000 litrów przewidziane jest dla 20 stałych użytkowników, a jego wydajność dobowa to maksymalnie 2600 litrów ścieków na dobę.

Jeśli interesuje Państwa drenażowa oczyszczalnia ścieków na potrzeby więcej niż 20 użytkowników, chętnie przygotujemy dla Was indywidualne rozwiązanie uwzględniające Wasze potrzeby. Wystarczy, że skontaktują się Państwo z nami, a my zajmiemy się całą resztą. Chętnie wskażemy Państwu również kompetentnego autoryzowanego instalatora z Waszej okolicy oraz udzielimy fachowych wskazówek dotyczących montażu naszych przydomowych bio oczyszczalni. Jeśli montaż szamba ekologicznego zostanie wykonany zgodnie z naszymi zaleceniami, NIE GROZI PAŃSTWU UTRATA GWARANCJI!

wizualizacja montażu oczyszczalni bio eko