Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

animacja domu

Odprowadzanie ścieków z domów jednorodzinnych może czasami przysporzyć wielu problemów. Jeżeli terenu nie da się skanalizować, właściciele mają dwa wyjścia: szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jakie są zalety obu tych opcji i która jest łatwiejsza i tańsza w utrzymaniu?

Szambo – budowa i eksploatacja.

Wykonanie szamba nie wymaga wielu formalności, sama jego budowa również nie jest szczególnie skomplikowana. Jednak jeżeli chodzi o jego utrzymanie, tutaj mogą rozpocząć się schody, gdyż trzeba pamiętać o tym, aby szambo regularnie oczyszczać, a trudno jest zrobić to samemu, należy więc od czasu do czasu wezwać firmę, która wypompuje nieczystości z szamba i odwiezie je do pobliskiej oczyszczalni ścieków. Wszystko to oczywiście odpłatnie.
Ostatecznie, chociaż samo wykonanie nie będzie kosztowało wiele, może okazać się, że, jeżeli podliczyć wydatki na wywóz ścieków, koszty okażą się znacznie wyższe niż przypuszczaliśmy.
Być może warto więc zdecydować się na alternatywę, jaką jest przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Zalety przydomowej oczyszczalni.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń, których zadaniem jest oczyszczanie nieczystości, co pozwala na ich odprowadzenie do gruntu lub wód, bez zagrożenia ich zakażenia.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków zajmuje więcej miejsca niż tradycyjne szambo i jest bardziej rozbudowana, logiczne więc, że, aby coś takiego wykonać, należy najpierw określić odpowiedni teren na taką oczyszczalnię.
Jednak, w porównaniu do szamba, oczyszczalnia jest znacznie tańsza w eksploatacji, gdyż jedyne koszty związane z jej użytkowaniem, wiążą się z wywozem osadu. Jako, że zanieczyszczenia ścieków usuwane są poprzez naturalne procesy biologiczne, można śmiało uznać, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest znacznie bardziej ekologiczna niż szambo.
Nie na każdym terenie jednak można taką konstrukcję wykonać. Każdy, kto zastanawia się nad stworzeniem przydomowej oczyszczalni ścieków, musi sprawdzić, czy:

  • grunt jest na tyle przepuszczalny, aby mógł wchłonąć oczyszczone ścieki
  • czy można zachować bezpieczne odległości od ujęć wody oraz budynku mieszkalnego
  • czy woda gruntowa jest dostatecznie nisko

O ile za przydomową oczyszczalnią ścieków przemawia więcej korzyści, trzeba pamiętać o tym, aby teren wyznaczony na jej wykonanie był dokładnie sprawdzony, a odległości odpowiednio zachowane. Przydomowa oczyszczalnia ścieków polecana jest ze względów praktycznych i ekologicznych i coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się skorzystać z tej właśnie opcji.