Budowa oczyszczalni przydomowej a poziom wód gruntowych

animacja domu

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to rozwiązanie, które coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że konstrukcja jest ekologiczna, a do tego wygodna i niedroga w eksploatacji. Właściciele posesji nie muszą bowiem systematycznie wywozić ścieków ani przeprowadzać skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Warto jednak pamiętać, że decydując się na taką inwestycję, trzeba zweryfikować, czy warunki gruntowe są do tego odpowiednie. Mowa tutaj na przykład o poziomie wód gruntowych. Jak to wygląda w praktyce?

Jak ocenić warunki gruntowe przed montażem przydomowej oczyszczalni? 

Wybór sposobu odprowadzania ścieków nie jest prosty. Decydując się na konkretne rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę ilość generowanych nieczystości czy warunki terenowe. Wówczas łatwiej zdecydować się na inwestycję w przydomową oczyszczalnię czy szambo ekologiczne. Jeśli chodzi o ocenę podłoża, możliwe jest przeprowadzenie wiercenia geologicznego albo wykonanie test perkolacyjnego. Takie działania pozwalają na zebranie wiedzy niezbędnej do określenia, w jakim zakresie grunty przepuszczają wodę. To z kolei jest pomocne w wyborze odpowiedniego typu oczyszczalni.

Czy przydomowa oczyszczalnia sprawdzi się w przypadku trudnych warunków gruntowych? 

Poziom wód gruntowych to jeden z ważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając metodę odprowadzania ścieków. Warto pamiętać, że montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest możliwy również w sytuacji, w której mamy do czynienia z trudnymi warunkami wodno-gruntowymi. Mowa tutaj na przykład o wysokim poziomie wód gruntowych albo glinie na działce. Wówczas najlepiej zdecydować się na oczyszczalnię biologiczną z przepompownią i poletkiem rozsączającym w nasypie. Takie rozwiązanie zostało opracowane po to, aby można było je stosować w wyjątkowo trudnych warunkach.

Dzięki wspomnianej instalacji można mieć pewność, że będzie dochodziło do efektywnego wchłaniania ścieków przez grunt. Oprócz tego inwestorzy, którzy chcą zamontować oczyszczalnię na trudnych gruntach, z pewnością docenią omówioną konstrukcję też za to, że woda, która się w niej gromadzi, może być ponownie wykorzystywana, na przykład do odlewania ogrodu. Poza tym nie wpłynie negatywnie na estetykę posesji, ponieważ w miejscu nasypu można na przykład posadzić rośliny niskopienne albo zbudować skalniak.

Sprawdź także: Jaką rolę w funkcjonowaniu przydomowych oczyszczalni pełni studzienka rozdzielcza?