Oczyszczalnie do szkół i przedszkoli

Nasze oczyszczalnie ścieków znajdują się przy wielu ośrodkach edukacji – szkołach, przedszkolach i innych placówkach. W wyniku działalności procesów filtracji biologicznej zachodzących w oczyszczalni dochodzi do powstania oczyszczonej wody w II klasie czystości. Choć nie nadaje się ona do wykorzystania w roli wody pitnej, nie znaczy to, że nie można z niej zrobić innego użytku. Woda taka może zostać użyta chociażby do podlewania przyszkolnego ogródka warzywnego, trawnika czy kwietnika; może także zasilać oczko wodne czy fontannę.

oczyszczalnia przemysłowa

Oczyszczalnia ścieków jako… pomoc edukacyjna? Dlaczego nie!

Choć oczyszczalnia ścieków przy szkole, żłobku czy przedszkolu służy przede wszystkim do filtrowania zanieczyszczeń, urządzenie to może pełnić również rolę pomocy edukacyjnej. W dzisiejszych czasach, w których deficyt wody jest jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w naszym kraju, edukowanie najmłodszych w zakresie przyczyn i skutków takich procesów jak susze, opadanie wód gruntowych czy ubywanie wód powierzchniowych, jak również powtórnego wykorzystania wody, jest niezwykle istotne. Z pomocą wspomnianej fontanny czy oczka wodnego można chociażby pokazać dzieciom, jak przebiega obieg wody w przyrodzie.

Oczyszczalnia ścieków może stanowić pomoc również w przypadku lekcji biologii czy chemii – w końcu w procesie usuwania zanieczyszczeń ze ścieków biorą udział niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy. To świetna okazja do wytłumaczenia dzieciom, jaką rolę w procesie oczyszczania ścieków pełnią różne szczepy bakterii, a także do wyjaśnienia innych procesów zachodzących w oczyszczalni, takich jak filtracja czy sedymentacja.

budynek szkoły