Co zrobić gdy zapcha się drenaż?

animacja domu

Jednym z ważniejszych elementów przydomowej oczyszczalni jest drenaż rozsączający. Na etapie realizacji oczyszczalni dostosowywane są wszystkie parametry wykonywanego drenażu adekwatnie do m.in. warunków gruntowych, maksymalnego (w roku) poziomu wód gruntowych, szacowanej ilości ścieków wytwarzanych przez dane gospodarstwo domowe itd. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że drenaż przestanie odbierać ścieki lub wodę. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Problemy z drenażem — jakie mogą być ich przyczyny?

W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków z końcowym osadnikiem glinianym lub komorą denitryfikacji (pełni rolę osadnika gnilnego) i systemem drenarskim najczęściej do problemów dochodzi w wyniku zapchania drenażu. Przyczyną może być zarówno wadliwie wykonany drenaż, jak i nieprawidłowe użytkowanie instalacji. Jeśli jednak przydomowa oczyszczalnia została zainstalowana profesjonalnie, przyczyn problemów należy się doszukiwać w nieprawidłowym użytkowaniu.

Oczyszczalnie biologiczne działają praktycznie bezobsługowo, jednak trzeba pamiętać o tym, aby co 2 tygodnie zaaplikować niewielką dawkę preparatu bakteryjnego wprost do muszli klozetowej. Z kolei raz na 9 miesięcy trzeba wybrać osad gromadzący się w komorze denitryfikacji zwykłym wozem asenizacyjnym. Zapominając o regularnym wykonywaniu tych czynności, możemy narazić się na przykre konsekwencje.

Gdy proces bioredukcji przebiega nieefektywnie, złogi ścieków i tłuszcze mogą odkładać się w drenażu, zapychając go i tworząc niedrożność.

Zapchany drenaż — jak postępować?

Kiedy dojdzie do zapchania drenażu, zdecydowanie nie należy go rozkopywać. W pierwszej kolejności warto próbować go udrożnić, stosując odpowiednio dobrany biologiczny preparat udrażniający. Specjalistyczne środki zawierają wysokie stężenie aktywnie biologicznych składników, dzięki którym zatory organiczne są sukcesywnie redukowane. Warto przy tym podkreślić, że w przypadku prawidłowo zaplanowanej i wykonanej oczyszczalni taki udrażniać powinien przynieść oczekiwane rezultaty.

Jeśli jednak zastosowana metoda nie przyniesie efektów, należy skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Nasza firma, specjalizująca się w wykonywaniu oczyszczalni biologicznych, zapewnia wysokiej jakości produkty, które objęte są aż dziesięcioletnią gwarancją. W przypadku jakichkolwiek problemów możesz się do nas zgłosić.

Zobacz również: Jak prawidłowo dobrać wielkość przydomowego szamba?