Co nie powinno się znaleźć w kanalizacji?

animacja domu

Każdego roku do sieci kanalizacyjnych wpada wiele przedmiotów czy substancji, które nie powinny się tam znaleźć. Często zdarza się tak, że powodują one liczne szkody. Może to być na przykład zatkanie wewnętrznej kanalizacji w budynku. Zdarza się jednak, że skutki są o wiele poważniejsze. Może to być na przykład wystąpienie poważniejszej awarii, której naprawa może wiązać się z bardzo dużymi wydatkami. Oprócz strat materialnych należy się liczyć również z tym, że wyrzucanie do kanalizacji przedmiotów, które nie powinny się w niej znaleźć może doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska, na przykład zalewając ogród czy ulicę. Co nie powinno znaleźć się w kanalizacji?

Materiały budowlane i tłuszcze

Coraz więcej mówi się o szambach ekologicznych. Jednak aby takie urządzenia pełniły swoją funkcję, należy z nich odpowiednio korzystać. W kanalizacji nie powinny znaleźć się między innymi materiały budowlane. Podczas remontu mieszkania generowane są duże ilości odpadów. Wiele osób ma problem z pozbyciem się ich. Zdarza się tak, że w kanalizacji ląduje na przykład gips lub tynk, które w wyniku opadnięcia na dno przewodów kanalizacyjnych tworzą zatory, które są niezwykle trudne do usunięcia. Kolejną kłopotliwą substancją jest olej. Wiele osób nie wiedząc, co zrobić z resztkami substancji pozostałej po smażeniu, po prostu wylewa je do zlewu lub toalety. Warto jednak wiedzieć, że tłuszcze tężeją w rurach, przez co zmniejszają ich średnice, co często skutkuje koniecznością remontu instalacji.

Artykuły higieniczne i chemikalia

Do zbiornika z szambem nie powinny trafić również artykuły higieniczne. Powszechnym zjawiskiem jest wyrzucanie do toalety chusteczek nawilżanych, wacików, tamponów czy materiałów opatrunkowych. Tego typu artykuły łączą się w sploty, przez co swobodny przepływ ścieków przestaje być możliwy. Do kosza powinny trafić również środki czystości, niedopałki papierosów, leki oraz inne chemikalia. Zawarte w nich substancje chemiczne co prawda nie powodują zatorów, jednak powodują uszkodzenia w mikrosferze w oczyszczalni ścieków.

Należy pamiętać, by nie wyrzucać do kanalizacji przedmiotów i substancji, które nie powinny się tam znaleźć. Za odpowiedzialnym zachowaniem przemawiać powinna nie tylko ekologia, ale również koszty, które mogą się wiązać z naprawą instalacji, a także brak dostępu do kanalizacji w czasie jej trwania.