Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków na własną rękę

animacja domu

Zakup przydomowej oczyszczalni ścieków to spory wydatek, dlatego zdecydowanie warto zrobić wszystko, by inwestycja zdała egzamin. W dobie Internetu nietrudno znaleźć porady na temat tego, jaką oczyszczalnię wybrać oraz jak ją zamontować. Wiele osób po prostu zamawia przydomowe oczyszczalnie w firmie, która je dostarcza, nie korzystając z wiedzy i doświadczenia jej pracowników. To duży błąd. Dlaczego zakup danego modelu warto skonsultować z pracownikami firmy dostarczającej urządzenie?

Zakup na własną rękę

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie porady, jakie znajdziemy Internecie, są słuszne. I chociaż mogą one dać ogólny pogląd na temat tego, czym kierować się przy wyborze modelu dla swojej rodziny, w szczególnych sytuacjach wybór może okazać się zupełnie nietrafiony. Najprościej mówiąc, oczyszczalnię dobiera się pod kątem liczby osób, które mieszkają w danym dom. Jednak tak naprawdę dobiera się ją pod kątem ilości ścieków, które przebywający w danym budynku ludzie są w stanie wyprodukować. A sformułowanie „oczyszczalnia, która ma obsłużyć 5 osób” nie zawsze oznacza to samo.

Porady fachowca

Dlatego właśnie warto przed zakupem porozmawiać z przedstawicielem firmy i ustalić, czego w zasadzie poszukujemy. Inną ilość ścieków będzie produkowała 5-osobowa rodzina mieszkająca na co dzień w domu jednorodzinnym, a inną firma, która zatrudnia 5 pracowników pojawiających się w biurze tylko na 8h przez 5 dni w tygodniu. Niewiele osób wie również o tym, że zwykła oczyszczalnia może nie być wystarczająca dla punktu gastronomicznego, w którym do ścieków trafia wiele tłustych substancji. Specjalista z firmy dostarczającej oczyszczalnie podpowie nam również, czy dla naszego gruntu lepszym wyborem będzie oczyszczalnia ekologiczna czy biologiczna. Wiele osób w Internecie pisze o tym, że na działkach, na których często stoi woda, nie da się zainstalować oczyszczalni. To nieprawda. Doświadczony pracownik podpowie nam, jak to zrobić, by działała ona cały rok zupełnie bezproblemowo.

Zobacz również: Samodzielna instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków.