Wady i zalety szamba plastikowego

animacja domu

W miejscach, gdzie trudno jest stworzyć dobrą kanalizację, mieszkańcy nie mają zbyt wielu możliwości na odprowadzenie ścieków. Na terenach nieskanalizowanych, jedną z najprostszych opcji jest zaopatrzenie się w szambo plastikowe. Jakie są plusy i minusy takiego szamba?

Wysoka szczelność
Dobrej jakości szambo plastikowe zazwyczaj jest bardzo szczelne, a to oznacza, że nie trzeba obawiać się przeciekania i wydostawania się ścieków na zewnątrz. Pod tym względem producenci szamb plastikowych w większości przypadków stają na wysokości zadania i dodatkowe uszczelnianie nie jest konieczne.

Mały ciężar
Jest niewątpliwą zaletą szamba plastikowego, gdyż pozwala na jego łatwy transport i montaż. Szamba tego typu wykonywane są zazwyczaj z tworzywa, jakim jest polietylen, który charakteryzuje się niską wagą. Szambo o średniej pojemności waży więc ok. 60 kg, co daje wagę przeciętnego człowieka. Jeżeli zestawić to z ilością ścieków, jakie produkt pomieści, z pewnością można uznać, że waga nie jest duża.

Nie trzeba ich wyrzucać

Gdy plastikowe szambo przestaje być potrzebne, można je wykorzystać na różne sposoby. Nie ma bowiem przeciwwskazań do tego, aby produkt ten był użyty ponownie, w różnej formie, można go więc:
• odstąpić innej osobie
• oddać do recyclingu
• wykorzystać jako pojemnik na deszczówkę
• wykorzystać jako osadnik do przydomowej oczyszczalni ścieków

Szamba plastikowe są dosyć trwałe i przy odpowiedniej eksploatacji, na pewno będą mogły sprawować inną rolę jeszcze przez długi czas.

Mała wytrzymałość na obciążenie.
Największa wada szamba plastikowego. Niestety, ale nie pomieści ono ścieków o dużej wadze, co oznacza, że dosyć często trzeba je wywozić do oczyszczalni. Zazwyczaj są to dodatkowe koszty. Trzeba również bardzo pilnować, aby robić to regularnie, gdyż w przypadku, gdy ciężar stanie się zbyt wielki, może dojść do załamania konstrukcji.

Szamba plastikowe dostępne są w różnych pojemnościach od 1, nawet do 70 m3 . Dobry zbiornik plastikowy powinien być na tyle duży, aby wystarczyło w nim miejsca na około 2 tygodnie odprowadzania ścieków. Szacuje się, że dla 4-osobowej rodziny będzie to szambo o pojemności ok. 8 m3.

Korzyści z zamontowania szamba plastikowego jest wiele, zwłaszcza, że można je umieścić w każdym miejscu. Wielu właścicieli budynków gospodarczych korzysta z takiej opcji, gdyż jest to dla nich najlepszy sposób na skuteczne odprowadzanie ścieków. System ten sprawdza się również przy domkach letniskowych bez dostępu do kanalizacji. Przy dobrej, odpowiedzialnej eksploatacji szamba plastikowego, na pewno sprawdzi się ono w praktyce na tyle, na ile będzie to potrzebne.