Ile ścieków generuje średnio jedna osoba?

animacja domu

Decydując się na system odprowadzania ścieków z gospodarstwa domowego, trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Jednym z ważniejszych jest bez wątpienia ilość generowanych nieczystości. To właśnie od tego czynnika zależy, jaką wielkość powinna mieć przydomowa oczyszczalnia albo szambo ekologiczne. Aby oszacować tę wartość, trzeba określić, ile nieczystości średnio generuje jedna osoba, a następnie pomnożyć ilość przez liczbę domowników. Jak to wygląda w praktyce? Ile nieczystości generuje jedna osoba?

Ile ścieków na dobę produkuje jedna osoba, a ile rodzina? 

Jednym z ważniejszych pytań, które zadajemy naszym Klientom zastanawiającym się nad inwestycją w przydomową oczyszczalnię ścieków, jest to, ile osób zamieszkuje gospodarstwo domowe. Taka wiedza pozwala na obliczenie ilości nieczystości generowanych w ciągu doby czy miesiąca przez jednego mieszkańca albo całą rodzinę. Średnią wartością, którą trzeba przyjąć podczas obliczeń, jest ta, że jedna osoba w trakcie dnia zużywa około 150 litrów wody. W praktyce oznacza to, że generuje wówczas około 135 litrów ścieków. W związku z tym należy przyjąć, że czteroosobowa rodzina wygeneruje wówczas około 540 litrów ścieków.

Co taka wiedza daje w praktyce? 

Wiemy już, ile ścieków średnio generuje jedna osoba w ciągu doby. Oprócz tego warto jeszcze wyjaśnić, w jaki sposób taka wiedza powinna zostać wykorzystana, jeśli chodzi o montaż szamba ekologicznego czy przydomowej oczyszczalni. Otóż należy zwrócić uwagę na to, że szamba są opróżniane z określoną częstotliwością. W związku z tym niezbędne też będzie wykonanie obliczeń, które pozwolą oszacować ilość nieczystości, które się znajdą w instalacji w określonym czasie. Jeśli na przykład w gospodarstwie zamontowany zostanie zbiornik, który musi być opróżniany co dziesięć dni, to trzeba pomnożyć dzienną ilość nieczystości przez tę liczbę, a do tego na wszelki wypadek dodać dwa dni zapasu.

Dzieje się tak, ponieważ trzeba mieć na uwadze, że podane wartości są szacunkowe, a do tego czasami zdarza się tak, że rodzina ma gości albo z różnych przyczyn generuje większe ilości ścieków. Ponadto wybierając metodę odprowadzania nieczystości dobrze też wziąć pod uwagę ewentualne plany powiększenia rodziny albo zakupu sprzętów i instalacji, które będą wpływały na tę wartość. Dzięki temu instalacja będzie wydajna i nie będzie wymagała wymiany albo modernizacji, które są kosztowne.