Co kryje się w ściekach?

animacja domu

Ścieki, powstające w domowych gospodarstwach, to produkty uboczne, związane z działaniem ludzkich organizmów oraz wynikające ze sposobu funkcjonowania gospodarstwa. Detergenty, resztki jedzenia, ale nie tylko. Dowiedz się, jakie niebezpieczne substancje zawierają ścieki i jak je skutecznie zneutralizować. 

Jakie rodzaje zanieczyszczeń znajdują się w ściekach domowych?

Przydomowe ścieki zawierają związki organiczne i nieorganiczne, wirusy oraz bakterie chorobotwórcze. Zagrożenie epidemiologiczne, które wywołują, jest bardzo poważne, bowiem zawierają one także różne rodzaje zanieczyszczeń. Zawiesiny oraz ciała stałe to zanieczyszczenia fizyczne, chemiczne to wspomniane już związki oraz biologiczne, takie jak jaja pasożytów. Najlepszym sposobem utylizacji ścieków, pochodzących z domowego gospodarstwa, jest zdecydowanie się na przydomową oczyszczalnię ścieków.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Oferowane przez nas przydomowe oczyszczalnie ścieków są ekologiczne i tanie w eksploatacji. Ścieki neutralizowane są w trakcie procesu rozkładu tlenowego oraz beztlenowego, w wyniku którego większość ścieków jest oczyszczona do postaci wody o drugiej klasie czystości. Woda ta następnie jest odprowadzana do gruntu lub do wód powierzchniowych. Jak prawidłowo zadbać o tego typu oczyszczalnię?

Jak prawidłowo eksploatować przydomową oczyszczalnię ścieków?

O przydomową, ekologiczną oczyszczalnię ścieków należy jednak odpowiednio dbać. Przede wszystkim należy ją regularnie czyścić i opróżniać osadnik gnilny oraz wtórny. Co pół roku należy czyścić filtry oraz stosować środki czystości. Raz w tygodniu należy stosować biopreparaty, które zredukują osad oraz kożuch w osadniku gnilnym. W ten sposób zmniejszysz ryzyko zatoru przepływu w rurach i poprawisz pracę osadnika gnilnego. Nie zapominaj także o takich czynnościach jak:

  • przegląd dmuchawy powietrza,
  • dokonywanie kontroli poziomu osadu w strefie aktywacyjnej,
  • dokonywanie okresowej kontrola składu odpływu,
  • regulacja natlenienia.

Pamiętaj, że ścieki stanowią poważne zagrożenie epidemiologiczne, dlatego powinno się utylizować je w odpowiedni sposób.