Do czego można używać wody deszczowej?

animacja domu

Jeszcze do niedawna gromadzenie wody deszczowej kojarzyło się większości z nas z działkowiczami i starymi, nieestetycznie wyglądającymi wannami, w których zbierała się woda. Obecnie zbieranie deszczówki ma zupełnie inny wymiar. Wodę gromadzi się w estetycznych zbiornikach z tworzywa, które dodatkowo mogą znajdować się pod ziemią. Zbiornik połączony jest z nowoczesnym systemem, dzięki któremu deszczówkę można wykorzystywać na wiele różnych sposobów.

Na zewnątrz…

Deszczówkę oczywiście możemy wykorzystać do podlewania ogrodu. Przydaje się zwłaszcza w sezonie nasadzeniowym, gdy roślin potrzebują obfitego nawadniania. Okazuje się niezastąpiona, gdy marzy nam się oczko wodne. Jeśli jesteśmy właścicielami myjki ciśnieniowej, wodę ze zbiornika na deszczówkę możemy wykorzystać do mycia samochodu, a w razie potrzeby – również do wyczyszczenia elewacji domu. Dzięki niej tanio wyczyścimy małą architekturę ogrodową po zimie, zakurzone zabawki ogrodowe, czy też umyjemy taras. Deszczówka przyda się do zagaszenia ogniska, wyczyszczenia kaloszy po wyprawie na ryby, oraz umycia rowerów.

… i w domu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że deszczówkę da się wykorzystywać również w domu, dzięki instalacji specjalnych systemów z filtrami. Oddzielna instalacja z wodą użytkową może zasilać chociażby rezerwuar w toalecie, dzięki czemu do spuszczania wody nie będziemy zużywali wody pitnej. Woda ze zbiornika na deszczówkę w tym wypadku może być również pompowana do pralki. Dzięki temu przy każdym praniu zaoszczędzimy około 40 l wody z wodociągu! Oczywiście „domowa” deszczówka świetnie nadaje się też do sprzątania i mycia podłóg.

A co, jeśli nie pada?

Osoby, które zastanawiają się nad instalacją zbiornika na deszczówkę, który dostarczałby ją do domu, często martwią się o okresy bez opadów. Oczywiście nie musimy martwić się, że gdy nie będzie padało, w domu zabraknie wody do spłukiwania toalety. W tym przypadku system jest wspomagany wodą z kanalizacji. Podobnie nie trzeba martwić się wielkimi ulewami. Zbiorniki skonstruowane są tak, by nadmiar wody odprowadzać np. do ziemi lub rowu melioracyjnego. Korzystając z deszczówki, możemy zmniejszyć zużycie wody pitnej nawet o 50%, co odczuje nie tylko Matka Natura, ale również i nasz domowy budżet.

Zobacz także: Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać do domu jednorodzinnego?