Szambo ekologiczne – specyfika i zalety

animacja domu

Szamba ekologiczne to alternatywa dla tradycyjnych szamb betonowych, które jakiś czas temu były powszechnie wykorzystywane, a obecnie coraz częściej zastępowane są przez nowocześniejsze, znacznie wydajniejsze rozwiązania.

Specyfika szamba ekologicznego

Szamba ekologiczne nie są żadną nowością na naszym rynku. Od lat wykorzystuje się je jako skuteczne rozwiązanie problemów z przydomowymi ściekami. Najczęściej decydują się na nie właściciele posesji, na których nie ma przyłącza wodociągowego. Bardzo często mylnie kojarzone są z przydomowymi oczyszczalniami ścieków, chociaż w praktyce są to nieco inne rozwiązania.

Korzyści z zastosowania szamba ekologicznego

Szamba ekologiczne są wybierane przez użytkowników ze względu na szereg zalet, jakimi się wyróżniają. Przede wszystkim zbiorniki są bardzo szczelne i zapewniają dużą odporność na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych jak np. procesy zachodzące w glebie, korozja czy silny nacisk. To jeden z powodów, dla którego są całkowicie niegroźne dla środowiska naturalnego. Oczywiście warto pamiętać, że pełne bezpieczeństwo zapewnią tylko te zbiorniki, które zostały zbudowane i zamontowane zgodnie z wymogami, dlatego decydując się na to rozwiązanie, warto nawiązać współpracę z firmą, która świadczy usługi na najwyższym poziomie.

Szamba ekologiczne to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią na posesji. W przeciwieństwie do przydomowych oczyszczalni ścieków ich montaż nie wymaga zbyt dużego terenu. Rozmiary przedsięwzięcia zwykle ograniczają się do wielkości zbiornika.

Ekologiczne szambo typu EKO

Dostępne w ofercie firmy EKO-BIO Oczyszczalnie szambo ekologiczne typu EKO składa się z osadnika gnilnego, za którym montowany jest układ drenażu rozsączającego. Urządzenie działa podobnie jak biologiczne oczyszczalnie ścieków EKO-BIO. Podstawową różnicą jest proces beztlenowego i tlenowego oczyszczania ścieków, który w szambach nie odbywa się w jednym zbiorniku, ale w wydzielonych sekcjach. W osadniku gnilnym zachodzi oczyszczanie beztlenowe – ścieki przechodzą tu przez specjalny filtr. Następnie przemieszczają się do drenażu rozsączającego, gdzie następuje oczyszczanie tlenowe. Proces ten jest całkowicie ekologiczny i naturalny. Oczyszczone, przyjazne dla środowiska ścieki mogą przenikać do wód gruntowych, nie zanieczyszczając ich.

Przeczytaj także: Zasada działania szamba ekologicznego.