Jak dobrać nadstawkę do oczyszczalni ścieków?

animacja domu

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków stale zyskuje na popularności. Dzieje się tak, ponieważ takie rozwiązanie jest przede wszystkim tanie w eksploatacji, a do tego ekonomiczne i nie wymaga systematycznego wywożenia nieczystości. Należy jednak pamiętać, że w przypadku instalacji takiego systemu nierzadko konieczne jest wyposażenie go w dodatkowe akcesoria. Mowa tutaj na przykład o nadstawkach. W jaki sposób je dobierać do oczyszczalni ścieków i z jakich materiałów powinny być wykonane?

Do czego właściwie służą nadstawki do oczyszczalni ścieków? 

Często zdarza się tak, że osoby, które po raz pierwszy decydują się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków albo szamba ekologicznego, nie wiedzą, z jakich podzespołów ma składać się taka instalacja i za co odpowiadają poszczególne elementy. Jeśli chodzi o omawiane nadstawki, to są to niewielkie akcesoria, które pozwalają na umieszczenie sprzętu w wykopach na większej głębokości.  Ponadto odpowiadają też za zapewnienie bezawaryjnej oraz bezpiecznej pracy.

Poza tym dobrze dobrane nadstawki do oczyszczalni gwarantują też szczelność, która jest niezwykle ważna w kontekście zapobiegania przedostawania się szkodliwych substancji do gleby czy wód gruntowych. Montaż tych elementów nie jest trudny, ponieważ są stosunkowo lekkie. Może być wykorzystywana na przykład do zniwelowania różnicy poziomów w przypadku podniesienia gruntu. Co ważne, montaż nadstawki nie wpływa negatywnie na estetykę, ponieważ w razie potrzeby może zostać wypełniona trawą albo kamieniami, tworząc jednolity teren.

Na co należy zwracać uwagę, wybierając nadstawkę do oczyszczalni ścieków? 

Aby nadstawka do oczyszczalni ścieków dobrze spełniała swoje funkcje, a do tego prezentowała się estetycznie, trzeba ją odpowiednio dobrać. Jedną z ważniejszych kwestii jest materiał, z którego zostanie wykonana. Należy sięgać wyłącznie po produkty z wysokiej jakości tworzyw, które są wysoce odporne, wodoszczelne i nie ulegną zniszczeniu nawet w przypadku intensywnej eksploatacji – zwykle jest to polietylen.

Właśnie dlatego dobrym wyborem będzie inwestycja w podzespoły produkowane przez sprawdzonych producentów. Kolejną kwestią są wymiary nadstawki do oczyszczalni biologicznej. Mowa tutaj o średnicy zarówno górnej, jak i dolnej części elementu, a także o wysokości i głębokości oraz wadze. Biorąc pod uwagę mnogość produktów dostępnych na rynku, wybierając nadstawkę, dobrze poprosić o wsparcie specjalistę zajmującego się sprzedażą tego typu instalacji, który pomoże wybrać odpowiedni podzespół.

Przeczytaj również: Czy mogę zamówić oczyszczalnię z montażem?