Jak dobrać wielkość oczyszczalni ścieków?

animacja domu

Odpowiedni dobór oczyszczalni ścieków odgrywa kluczową rolę w jej codziennym funkcjonowaniu. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami obejmują zazwyczaj specyfikację procesów, które zachodzą wewnątrz urządzeń, przez co wyróżnia się oczyszczalnie biologiczne, drenażowe i biologiczno-chemiczne, a także ich wielkość. To właśnie ona jest kluczowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu przydomowej oczyszczalni. W artykule podpowiadamy, jak dobrać jej wielkość do gospodarstwa domowego.

Od czego zależy wielkość oczyszczalni ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zbudowane są w bardzo podobny sposób. Wyposażone są w zbiorniki o różnej pojemności, a wybór określonego modelu powinien być uwarunkowany liczbą domowników, którzy na co dzień korzystają z kanalizacji. Szacuje się, że jeden mieszkaniec produkuje ok. 150 litrów ścieków na dobę – aby proces oczyszczania mógł się rozpocząć, nieczystości muszą zostać przetrzymane w osadniku gnilnym przez 3 doby, z czego wychodzi następujące równanie: Po = ( n x q ) x3. Skróty kolejno oznaczają:

Po – pojemność osadnika gnilnego,

n – liczba użytkowników,

q – ilość ścieków.

W jednorodzinnym domu, w którym mieszkają 4 osoby (Po = 4 x 150) x3) pojemność osadnika gnilnego powinna wynosić więc 1800 litrów, czyli 1,8 m3.

Dlaczego odpowiedni dobór wielkości oczyszczalni ścieków jest ważny?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup drenażowej, biologiczno-chemicznej, czy też biologicznej oczyszczalni ścieków, odpowiednio dobrana wielkość urządzenia z pewnością wpłynie na jego późniejszą funkcjonalność. Kupno oczyszczalni wyposażonej zarówno w zbyt mały, jak i zbyt duży zbiornik, może skutkować występowaniem nieprawidłowości w jej codziennej pracy, podniesieniem kosztów eksploatacji, a w niektórych przypadkach – nawet poważnymi awariami.

Warto pamiętać o tym, że wielkość i model oczyszczalni powinny być przystosowane do metrażu działki – tak, aby urządzenie zamontowane było w odpowiednim miejscu oraz przy zachowaniu niezbędnych odległości, które zresztą regulowane są prawnie. Jeśli nie wiesz, jaka oczyszczalnia sprawdzi się w Twoim gospodarstwie, możesz skorzystać z pomocy zaufanych firm, które zajmują się produkcją urządzeń tego typu. Wykwalifikowani pracownicy z pewnością podpowiedzą Ci, w jaką oczyszczalnię warto zainwestować, uwzględniając Twoje potrzeby i wymagania.

Zobacz również: Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków.