Jak zamontować zbiornik bezodpływowy?

animacja domu

Zbiorniki bezodpływowe, nazywane także szambem, wciąż stanowią bardzo popularne rozwiązanie służące magazynowaniu i odprowadzaniu nieczystości. Wśród ich największych zalet wyróżnia się m.in. niską cenę i łatwy do przeprowadzenia montaż. Ponadto można zainstalować je na działkach o niewielkiej powierzchni. W artykule przedstawiamy poradnik mówiący o tym, jak zamontować szambo.

Czym charakteryzuje się zbiornik bezodpływowy?

Zbiorniki bezodpływowe najczęściej wykonane są z polietylenu, czyli bardzo trwałego i wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wyróżnia się ono elastycznością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i czynniki środowiskowe, a także biodegradowalnością. Używane zbiorniki można wykorzystać ponownie, m.in. do magazynowania deszczówki. Poszczególne modele dostępne są w wielu wariantach pojemnościowych, co umożliwia dopasowanie ich do indywidualnego zapotrzebowania gospodarstwa domowego lub firmy.

Należy pamiętać, że choć szamba plastikowe wyróżniają się bardzo dużą trwałością, warto inwestować w wyroby pochodzące od rzetelnego producenta. Gwarantuje to wówczas najwyższą jakość i precyzję wykonania, co z kolei przekłada się na możliwość wieloletniej eksploatacji zbiornika bezodpływowego.

Jak przebiega montaż szamba plastikowego?

Szambo plastikowe najłatwiej instaluje się na terenach piaszczystych, w których poziom wód gruntowych jest niski. Pierwszym etapem montażu jest wykonanie wykopu. Pomiędzy jego ścianami a zbiornikiem musi znajdować się wolna przestrzeń, która powinna wynosić minimum 0.5 m, która obsypana i zagęszczona zostanie piaskiem. Szambo następnie umieszcza się na 10 cm w obsybce piaskowej, które ustabilizuje zbiornik. Kolejnym etapem jest obsypanie go 25-centymetrowymi, zagęszczonymi warstwami. Jeśli zamierzasz na swojej działce zamontować więcej niż dwa zbiorniki, pamiętaj o tym, aby utrzymać pomiędzy nimi odległość minimum 1 m.

Montaż zbiornika bezodpływowego a trudne warunki gruntowe

Przebieg montażu zbiornika bezodpływowego w trudnych warunkach, m.in. na terenach skalistych, gliniastych lub na tych, na których wody gruntowe utrzymują się na wysokim poziomie, wygląda nieco inaczej. Konieczne jest wówczas przygotowanie tzw. opaski betonowej, czyli mieszanki cementu 350 i żwiru o frakcji 1-3 mm, których stosunek będzie wynosił 1:5. Powinna być ona wysypana na wysokości 2/3 zbiornika. Kolejne etapy instalacji wyglądają identycznie, jak w przypadku montażu na terenach niewymagających.

Inwestycja w zbiornik bezodpływowy to sposób na szybkie, niedrogie i nieskomplikowane znalezienie rozwiązania w zakresie odprowadzania nieczystości. Jego montaż, przy przestrzeganiu powyższych wskazówek, powinien przebiec sprawnie i bezproblemowo.