Oczyszczalnia jako rozwiązanie dla przedszkoli

animacja domu

Postępujące zmiany klimatyczne widoczne są gołym okiem. W naszym klimacie lato staje się coraz bardziej ciepłe, a ilość opadów maleje. Punktem wyjścia do poprawy naszego otoczenia muszą być małe zmiany, które dadzą globalny efekt. Warto zrezygnować z plastikowych opakowań czy ograniczyć użytkowanie wody. Jeśli chcesz świadomie chronić środowisko, przeczytaj jakie korzyści wynikają z posiadania własnej oczyszczalni ścieków w przedszkolu.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz częstszym wyborem ludzi mieszkających w domach jednorodzinnych. Co więcej, trend ten nie ogranicza się już tylko do prywatnych posesji, ale po takie rozwiązanie sięgają również firmy czy placówki edukacyjne. Zastosowanie własnej oczyszczalni w tego typu miejscach, nie tylko umożliwia dbanie o środowisko, ale może być też elementem edukacyjnym i stwarzać przestrzeń do przeprowadzenia ciekawych i praktycznych zajęć, które dzieci zapamiętają.

Do czego można wykorzystać oczyszczoną wodę w przedszkolu?

Instalacja oczyszczalni ścieków na terenie przedszkola jest inwestycją, którą warto rozważyć. Dzięki filtracji wody zużywanej w placówce otrzymuje się wodę w II klasie czystości. Nie jest ona zdatna do picia, ale wykorzystać ją można do podlewania ogrodu. Ponieważ takie rozwiązanie zapewnia stałą ilość wody, z powodzeniem można zrealizować z dziećmi zajęcia z sadzenia kwiatów, warzyw czy owoców. Doglądanie i pielęgnacja własnych roślin będzie dla przedszkolaka świetną zabawą, nauką, a przede wszystkim powodem do dumy.

Zalety posiadania własnej oczyszczalni na terenie przedszkola

Własna oczyszczalnia ścieków posiada wiele zalet, przede wszystkim:

  •  ekonomiczne – powtórne wykorzystanie wody zmniejsza koszty placówki,
  •  środowiskowe – mniejsza ilości zużywanej wody pozytywnie wpływa na środowisko,
  • edukacyjne – możliwość uczenia dzieci dbania o środowisko oraz nauki zagadnień z zakresu biologii i fizyki na konkretnym przykładzie,
  • estetyczne – możliwość stworzenia oczka wodnego w ogrodzie.

Instalacja oczyszczalni ścieków może być sporym jednorazowym wydatkiem, ale w tym przypadku inwestycja zwróci się z nawiązką. Jeśli zależy nam na edukowaniu dzieci i wyrabianiu w nich postaw proekologicznych, to pamiętajmy, że dzieci nas nie słuchają, tylko obserwują, a przykład oszczędzania i ponownego wykorzystywania wody, dzięki oczyszczalni ścieków zapamiętają na zawsze.