Zbiornik szamba – betonowy czy z tworzyw sztucznych?

animacja domu

Niestety, nie wszystkie domy w Polsce mają dostęp do kanalizacji. Ich właściciele muszą więc sami zadbać o odprowadzanie ścieków. W ostatnich latach ogromną popularność zyskały sobie przydomowe oczyszczalnie ścieków, jednak do ich montażu wymagane są odpowiednie warunki gruntowe.

Na niektórych działkach nie pozostaje nic innego, jak montaż zwykłego zbiornika bezodpływowego, czyli tradycyjnego szamba. Co lepiej wybrać? Szambo betonowe czy plastikowe?

Szambo betonowe

Tradycyjnym rozwiązaniem, stosowanym od lat, są w Polsce szamba betonowe, budowane z kręgów. W ostatnim czas jednak zdecydowanie się od nich odchodzi. Z czego to wynika? Uszczelnienia pomiędzy kręgami z czasem poddają się działaniu zawartości szamba i po prostu zanikają. Zbiornik staje się więc nieszczelny, a ścieki przedostają się do gruntu. Szamba betonowe z kręgów zaczęto zastępować gotowymi zbiornikami betonowymi. Te jednak również nie są bez wad: przede wszystkim są dość ciężkie, montaż takiego szamba wymaga więc profesjonalnej ekipy i sprzętu. Gdy dom zostanie podłączony do kanalizacji, betonowego szamba nie da się już ponownie wykorzystać.

Szambo z tworzywa sztucznego

W ostatnich latach szamba betonowe zaczęto zastępować szambami z tworzyw sztucznych, nazywanych potocznie plastikowymi. Są one rozwiązaniem większości problemów, które generują szamba z betonu. Tworzywo sztuczne jest niezwykle wytrzymałe i nie poddaje się działaniu korozji. Montując szambo plastikowe, możemy więc być pewni, że pozostanie ono szczelne przez wiele, wiele lat. Zbiorniki z tworzywa są też stosunkowo lekkie. Z tego powodu nie są problematyczne w transporcie i instalacji. Tego typu szambo właściciel domu może zainstalować sam, co przekłada się na oszczędności związane z pracą ekipy. Co ważne, zbiornik z tworzywa można wykorzystać ponownie, gdy dom zostanie podłączony do kanalizacji. Używany zbiornik można odsprzedać, lub też dokładnie oczyścić i używać go do gromadzenia deszczówki. Szambo z tworzywa jest stosunkowo lekkie, dlatego też trzeba upewnić się, że nie będzie ono wypierane z gruntu. To jednak nie problem. Zbiornik można dociążyć betonową płytą, lub na wiele innych sposobów – przed montażem szamba warto zapytać o to specjalistę.