W dzisiejszym wpisie porównamy różne metody odprowadzania ścieków: szambo bezodpływowe, kanalizację miejską, oczyszczalnię drenażową, przydomową oczyszczalnię biologiczną i przydomową oczyszczalnię biologiczno-chemiczną.
Szambo bezodpływowe
Wiele osób decyduje się na zakup szamba ze względu na jego niski koszt, jak i niskie koszty samej usługi montażu. Zbiornik bezodpływowy jest prostą konstrukcją, w związku z czym jest też w zasadzie bezawaryjny i nie wymaga obsługi od właściciela. Szambo jednak jest dość drogie w eksploatacji, co wynika z konieczności jego regularnego opróżniania. Jest też nieekologiczne – wody nie da się ponownie wykorzystać. Szambo może stanowić spory problem, jeśli zapełni się np. w trakcie Świąt, gdy dom jest pełen gości, właściciele wozów asenizacyjnych nie świadczą swoich usług.
Zwykła kanalizacja
Właściciele domów często cieszą się z możliwości podłączenia do kanalizacji, gdyż jest ona całkowicie bezobsługowa. Jednak korzystanie z niej jest stosunkowo drogie, a zarządcy gmin często narzucają obowiązek wykonania przyłącza nawet wtedy, gdy wolelibyśmy inne rozwiązanie.
Oczyszczalnia drenażowa
Największą zaletą oczyszczani drenażowej jest jej stosunkowo niski koszt zakupu i montażu. Da się ją jednak zamontować tylko na działkach z określonymi walorami gruntowymi. Przy użytkowaniu oczyszczalni drenażowej może dojść do zatkania przepustowości gleby. Wtedy glebę trzeba wymienić, co jest niemałym kosztem.
Przydomowa oczyszczalnia biologiczna
Oczyszczalnia biologiczna jest droższa niż szambo, jednak może okazać się nawet 7x tańsza w eksploatacji. Wodę z oczyszczalni można odzyskać i ponownie wykorzystać, np. do zasilania oczka wodnego lub podlewania roślin. Montażu biologicznej oczyszczalni ścieków nie ograniczają też warunki gruntowe.
Przydomowa oczyszczalnia biologiczno-chemiczna
Przydomowa oczyszczalnia biologiczno-chemiczna to rozwiązanie jeszcze bardziej zaawansowane niż oczyszczalnia biologiczna. Wymaga regularnego aplikowania specjalnego środka chemicznego, który zadba o obniżenie ilości fosforu w ściekach tak, by spełniały wymogi Unii Europejskiej. Tego typu oczyszczalnie mogą być montowane nawet w aglomeracjach miejskich przekraczających 100 tys. mieszkańców. W miejscach, gdzie nie ma obowiązku podłączenia się do kanalizacji, ten ta metoda odprowadzania ścieków jest najlepszym wyborem.