Biologiczne oczyszczalnie ścieków to rozwiązania dedykowane nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale też hoteli, stacji benzynowych, obiektów gastronomicznych czy małych wsi. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ich instalację i nie ma w tym nic dziwnego: oczyszczalnie są proste w obsłudze, generują bardzo niskie koszty eksploatacji, nie emitują nieprzyjemnych zapachów ani hałasu, a do tego potrafią pracować elastycznie, dostosowując się do ilości osób korzystających z danego obiektu.
Jak działa oczyszczalnia przemysłowa?
Przemysłowe biologiczne oczyszczalnie ścieków wyglądają jak jeden duży zbiornik. W rzeczywistości jest on podzielony wewnątrz na cztery strefy oczyszczania ścieków. Jak one działają? Najpierw ścieki trafiają do tzw. osadnika wstępnego. Pełni on bardzo ważną funkcję, jeśli chodzi o oczyszczanie mechaniczne. To właśnie w osadniku wstępnym wszelkie zawiesiny i tłuszcze zostają odseparowane od reszty ścieków. Ścieki następnie trafiają do pierwszej strefy tlenowej, w której są oczyszczane biologicznie. Znajduje się w niej wał z tarczami, który obracając się na zmianę, zanurza je i wynurza. Tarcze mają w związku z tym kontakt i ze ściekami, i z tlenem, co sprzyja rozwijaniu się złoża biologicznego. To właśnie złoże biologiczne jest odpowiedzialne za oczyszczanie ścieków na drugiego stopnia czystości wody. Kolejnym etapem jest przerzucenie ścieków do drugiej strefy z tarczami. Dopiero wtedy trafiają one do osadnika wtórnego, gdzie zostają oczyszczone tak, by mogły trafić do wód powierzchniowych. Zanim się to jednak stanie, przechodzą jeszcze przez odbiornik.
Zalety montażu przemysłowej oczyszczalni
Główną zaletą montażu oczyszczalni przemysłowej są jej niskie koszty eksploatacji. Urządzenie nie potrzebuje do pracy żadnych dodatkowych dmuchaw lub sprężarek, które podnosiłyby rachunki za energię. Oczyszczalnia dzięki temu pracuje też cicho, dzięki czemu nie jest uciążliwa dla otoczenia. Co ważne, brak napowietrzania sprawia też, że z oczyszczalni nie dochodzą nieprzyjemne zapachy. Prosta konstrukcja sprawia też, że urządzenie jest w zasadzie bezawaryjne.