Czy oczyszczalnie biologiczne podlegają gwarancji?

animacja domu

Biologiczne oczyszczalnie ścieków są instalowane z myślą o wieloletnim okresie użytkowania. Zakup potrzebnego zbiornika wraz z całym niezbędnym osprzętem może być dość znaczącą pozycją w budżecie każdego inwestora. Prowadzenie prac związanych z montażem, choć nie jest bardzo skomplikowane, wymaga jednak użycia cięższego sprzętu i wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków. Każdy, kto decyduje się na inwestycję w oczyszczalnię biologiczną, chciałby więc zyskać pewność, że urządzenie nie zawiedzie, a producent bierze za nie pełną odpowiedzialność. Zobaczmy, czy i kiedy oczyszczalnie biologiczne podlegają gwarancji.

Zasady gwarancji dla oczyszczalni biologicznych

Oczyszczalnia biologiczna to rozwiązanie, które pozwala na zagospodarowanie powstających w gospodarstwie domowym ścieków w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego, a jednocześnie umożliwia znaczne ograniczenie kosztów użytkowania nieruchomości. Dzięki używaniu oczyszczalni biologicznej nie trzeba stale korzystać z usług firmy asenizacyjnej, nie ma także potrzeby gromadzenia dokumentacji związanej z odbiorem nieczystości. Stosowanie oczyszczalni biologicznej pozwala na odprowadzanie oczyszczonych ścieków do cieku wodnego albo na rozsączanie ich na terenie posiadanej działki. Co ważne, po procesach związanych z oczyszczaniem ścieki nie stanowią żadnego zagrożenia dla ekosystemu.

System składający się na biologiczną oczyszczalnię ścieków wymaga odpowiedniej instalacji. Należy wykonać wykopy pod zbiornik, system rur, a także drenaż rozsączający w zależności od wybranej wersji. Wszystkie prace mogą być przeprowadzone zarówno we własnym zakresie, jak i przez wskazanego przez producenta oczyszczalni wykonawcę.

W przypadku renomowanych producentów sprawne funkcjonowanie całego systemu jest objęte gwarancją. Obejmuje ona okres 10 lat i jest udzielana zarówno w przypadku zakupu urządzeń wraz z montażem, jak i samodzielnej instalacji. W tym drugim przypadku warunkiem obowiązywania gwarancji jest wykonanie wszystkich niezbędnych czynności montażowych ściśle według wskazań producenta.

Jeśli w skład zakupionego systemu wchodzą podzespoły wytwarzane przez innych dostawców, wówczas zastosowanie mają wymogi określone przez te firmy. Warto pamiętać, że do tego, aby sprzęt był objęty gwarancją, konieczne jest również przestrzeganie wszystkich określonych w instrukcji zasad eksploatacji.

Sprawdź także: Fakty i mity na temat oczyszczalni biologicznych