Zalety stosowania preparatów bioaktywnych w przydomowych oczyszczalniach

animacja domu

Jeżeli masz przy swoim domu przydomową oczyszczalnię ścieków lub jeśli dopiero myślisz o jej założeniu, musisz wiedzieć, że niezwykle istotną rzeczą jest regularne wprowadzanie do niej preparatów bioaktywnych. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, dlaczego aktywacja biologiczna oczyszczalni przydomowej jest tak ważna i do czego mogą doprowadzić zaniedbania tej kwestii.

Czym jest aktywacja biologiczna?

Aktywacja biologiczna to innymi słowy wprowadzanie do naszej oczyszczalni przydomowej specjalnych preparatów, w których składzie znajdują się różne bakterie pomagające w szybkim rozkładzie nieczystości zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych. W takich preparatach znajdują się najczęściej kompozyty wyselekcjonowanych szczepów bakterii oraz duże stężenie enzymów. To właśnie te dwa czynniki są odpowiedzialne za kontrolowanie i przyspieszanie rozkładu zanieczyszczeń znajdujących się w każdym ścieku gospodarczo-bytowym.

Jak działają preparaty bioaktywne?

Preparaty bioaktywne powoli uwalniają do ścieków komórki bakterii, które zaczynają się w nim namnażać. W wyniku tego procesu możliwe jest utrzymanie w instalacji wysokiej aktywności biologicznej. Jeżeli stosujemy w naszym domu chemiczne środki czyszczące (szczególnie te zawierające w swoim składzie chlor), to tym bardziej powinniśmy systematycznie pilnować wprowadzania aktywatorów biologicznych do naszej instalacji. Środki chemiczne doprowadzają do redukcji bakterii i enzymów znajdujących się w oczyszczalni, co może negatywnie wpływać na jej funkcjonowanie.

Zalety stosowania preparatów bioaktywnych:

• Szybka i niezwykle skuteczna redukcja osadów.

• Przyspieszanie naturalnych procesów bioredukcji związków organicznych.

• Zapobieganie nieprzyjemnym zapachom wydobywającym się z oczyszczalni przez zahamowanie procesów gnilnych.

• Udrażnianie instalacji oraz systemu drenażu.

• Nie dochodzi do wypłycania zbiornika przez osad, więc ścieki mogą przebywać w nim dłużej.

• Nie dochodzi do kumulacji ścieków na polu drenażowym.

Przeczytaj również: Czym mogą być spowodowane nieprzyjemne zapachy z przydomowej oczyszczalni?