Czy przy korzystaniu z oczyszczalni przydomowej należy wykonywać cykliczne badania ścieków?

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków zamiast tradycyjnego szamba stale zyskuje na popularności. Wszystko dlatego, że dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja jest bezpieczniejsza, bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego i zoptymalizowana. Należy jednak pamiętać, że legalna budowa i eksploatacja przydomowej oczyszczalni wiążą się z koniecznością przestrzegania wielu przepisów, które zostały określone w kilku ustawach i rozporządzeniach. Jak to wygląda w przypadku cyklicznych badań ścieków? Czy trzeba je przeprowadzać?

Kogo dotyczy obowiązek systematycznego badania ścieków?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, na jaki system odprowadzania nieczystości się zdecydować, powinny wziąć pod uwagę obowiązki, które się wiążą z każdą z nich, a także zapoznać się z przepisami. Przydomowe oczyszczalnie są coraz częstszą alternatywą dla szamb ekologicznych czy innych rozwiązań.

Decydując się na nie, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Mowa tutaj przede wszystkim o obowiązku systematycznego badania jakości ścieków, który dotyczy oczyszczalni, z których odprowadzane są ścieki w ilości przekraczającej średniorocznie 5 metrów sześciennych na dobę. Dzieje się tak zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 5 z 2017 roku Prawo wodne (Dz.U. z 2018 poz. 2268 ze zm.), ponieważ zgodnie z nią takie odprowadzanie ścieków stanowi usługę wodną.

A co z mniejszymi oczyszczalniami ścieków?

Wiemy już, że obowiązek cyklicznego badania ścieków dotyczy przydomowych oczyszczalni ścieków, które produkują odpowiednio dużo nieczystości. Jeżeli chodzi o instalacje, które generują do 5 metrów sześciennych na dobę, natomiast ich właściciele mają dokumenty, które pokazują, że oczyszcza ścieki zgodnie ze wskaźnikami dla konkretnej aglomeracji, to nie ma konieczności monitoringu ich jakości. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której dojdzie do uzasadnionego podejrzenia co do prawidłowości działania instalacji. W takich przypadkach organy administracji mają praco do zlecenia wykonania badań jakości oczyszczania. Jeśli natomiast urządzenie spełnia normy emisyjne, to nie ma się czego obawiać.