Jak obliczyć koszt zakupu i instalacji oczyszczalni biologicznej?

animacja domu

Oczyszczalnie biologiczne są coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem w Polsce. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się nad ich zakupem, jednak część z nich martwi się o koszty tej inwestycji. Jak sprawdzić ceny różnych modeli oczyszczalni i co warto wiedzieć o ich instalacji?

Dostawca oczyszczalni

Decydując się na instalację oczyszczalni warto skorzystać z usług renomowanej firmy. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek nie tylko w kwestii działania samego urządzenia, ale już na początku współpracy, gdzie nikt nie będzie próbował naciągnąć nas na koszty. Oferty uczciwych firm można znaleźć na ich stronach internetowych. Warto zapoznać się z cennikiem i parametrami oczyszczalni, aby dobrać produkt spełniający nasze wymagania. Zwróćmy uwagę, czy przy produktach nie ma żadnych „gwiazdek” i „drobnego druku”, ani innych kruczków. Zdarza się, że nieuczciwa firma podaje cenę na produkt, ale potem okazuje się że w cenę nie został wliczony np. drenaż (bądź inny sposób odprowadzenia oczyszczonego ścieku), bez którego przydomowa oczyszczalnia ścieków po prostu nie ma sensu. W razie jakichkolwiek pytań zadzwońmy do firmy i upewnijmy się, co dokładnie zawiera dana oferta.

Koszty zewnętrzne

Pamiętajmy, że żadna z firm oferujących przydomowe oczyszczalnie ścieków nie odpowiada za dodatkowe koszty, które trzeba ponieść przed instalacją urządzenia. Najważniejsze z nich to przygotowanie dokumentacji, czy żwir niezbędny do instalacji. Ceny tych usług różnią się od siebie w zależności od cennika ich wykonawców. Jednak można śmiało oszacować, że koszty sporządzenia dokumentacji to maksymalnie kilkaset złotych. Zakup żwiru nie powinien przekraczać kilkuset złotych. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak dokładnie oszacować koszty zewnętrzne, zapytajmy o to doradcę handlowego w firmie, w od której chcemy kupić oczyszczalnię.

Sprawdź również: Co musisz wiedzieć o biologicznych oczyszczalniach ścieków?