Co musisz wiedzieć o biologicznych oczyszczalniach ścieków?

animacja domu

Biologiczne oczyszczalnie ścieków znajdują zastosowanie na terenach, na których nie ma dostępu do miejskiej sieci kanalizacji. Ich funkcjonalność oraz wygoda obsługi sprawia, że cieszą się one coraz większą popularnością. Choć zakup przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga sporego nakładu finansowego, koszty jej eksploatacji są  bardzo niskie, dzięki czemu inwestycja zwraca się w przeciągu kilku lat. W artykule opisujemy budowę, zasadę działania oraz najważniejsze zalety urządzeń tego typu.

Jak zbudowane są biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Biologiczne oczyszczalnie ścieków zbudowane są z komory denitryfikacji, która pełni rolę osadnika gnilnego. To w nim zachodzi beztlenowy proces oczyszczania, a także następuje oddzielenie tłuszczów i części stałych obecnych w nieczystościach. Kolejnym elementem konstrukcji jest komora nitryfikacji, w której namnażają się bakterie i mikroorganizmy oczyszczające ścieki przy wykorzystaniu tlenu. Urządzenie zawiera także komorę osadu wtórnego – zalegający w niej osad przedostaje się z powrotem do komory denitryfikacji, w której osiada na dnie. Ponadto każda biologiczna oczyszczalnia ścieków wyposażona jest w rury, które dostarczają powietrze do jej wnętrza, w sterownik i kompresor, system napowietrzania złoża aktywnego wraz ze złożem aktywnym, a także system zaworu osadu wtórnego.

Zalety biologicznych oczyszczalni ścieków

Biologiczne oczyszczalnie ścieków polecane są szczególnie osobom, którym zależy na środowisku naturalnym – oczyszczone ścieki nie zawierają bowiem szkodliwych związków czy substancji, które mogłyby skazić glebę lub wody gruntowe. Oczyszczona woda może być z powodzeniem wykorzystana ponownie: m.in. do podlewania kwiatów lub przeprowadzania prac porządkowych na ogrodzie. Ponadto urządzenia mogą być instalowane w trudnych warunkach, nawet pod istniejącymi już ciągami komunikacyjnymi. Ich obsługa sprowadza się wyłącznie do przeprowadzania regularnych prac konserwacyjnych, okresowego wybierania osadu oraz stosowania biopreparatów, co dodatkowo ogranicza koszty związane z eksploatacją do minimum. Z oczyszczalni nie wydzielają się nieprzyjemne zapachy, co dodatkowo wpływa na komfort użytkowników.

Urządzenia, które pochodzą od znanych i zaufanych producentów, objęte są wieloletnią gwarancją, a także spełniają wszelkie wymogi prawne, które dotyczą przede wszystkim jakości wody wypływającej z oczyszczalni. Warto jednak pamiętać, że montaż urządzenia tego typu warto zlecić ekspertom – błędy popełnione podczas instalacji mogą w dużym stopniu zmniejszyć jego późniejszą funkcjonalność.

Przeczytaj także: Pompy mamutowe w oczyszczalniach – co to takiego?