Jakie błędy najczęściej popełniane są w eksploatacji przemysłowej oczyszczalni?

animacja domu

Przemysłowe oczyszczalnie ścieków skonstruowane są w sposób, który umożliwia użytkownikom bezproblemową i wyjątkowo ekonomiczną eksploatacje. Ponadto urządzenia wykonane są z trwałych i odpornych na działanie szkodliwych substancji materiałów, które gwarantują możliwość swobodnego użytkowania przez lata. Istnieje jednak kilka zasad, których należy przestrzegać, aby przemysłowa oczyszczalnia pracowała jak najlepiej. Opisujemy najczęstsze błędy w jej eksploatacji.

Zaniedbanie przemysłowej oczyszczalni ścieków

Prawidłowa eksploatacja przemysłowej oczyszczalni ścieków jest niezwykle istotna. Zaniedbanie urządzenia może skutkować bowiem spadkiem skuteczności jego pracy, co w zakładach i firmach, które produkują dużą ilość nieczystości, ma kluczowe znaczenie. W zależności od rodzaju oczyszczalni, zachodzą w niej różne procesy, zazwyczaj oparte na oczyszczaniu mechaniczno-biologicznym.

Najczęstszym błędem w eksploatacji przemysłowej oczyszczalni ścieków jest nieregularne usuwanie osadu z komory urządzenia. Jego nadmiar może znacząco przyczynić się do spadku wydajności oczyszczalni. Należy usuwać go zgodnie z zaleceniami producenta – w częstotliwości zależnej od rodzaju oczyszczalni. Warto pamiętać także o regularnym uzupełnianiu złoża biologicznego. Pomogą w tym specjalne tabletki, które przyspieszają rozwój mikroorganizmów. Równie istotne jest przeprowadzanie bieżących konserwacji, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek awarii -natychmiastowa naprawa. Przestój w działaniu przemysłowej oczyszczalni ścieków może przysporzyć wiele problemów, zwłaszcza w przypadku urządzeń pracujących przy dużych firmach czy fabrykach.

Jak wybrać przemysłową oczyszczalnię ścieków?

Należy pamiętać o tym, że na prawidłowe działanie przemysłowej oczyszczalni ścieków wpływa także jej właściwy dobór. Urządzenie należy dopasować bowiem do wartości dobowego przerobu. Oczyszczalnie o mniejszej mocy i z mniejszą pojemnością zbiorników mogą wpłynąć na pojawianie się licznych nieprawidłowości podczas pracy. Wybór zbyt dużego urządzenia może skutkować natomiast niepotrzebnym wydatkiem finansowym, którego z powodzeniem można uniknąć. Przed zakupem przemysłowej oczyszczalni ścieków warto zasięgnąć porady specjalisty, który dobierze urządzenie dopasowane bezpośrednio do ilości generowanych nieczystości, a także warunków gruntowych na działce.

Eksploatacja przemysłowej oczyszczalni ścieków nie jest skomplikowana i nie wymaga dużego nakładu pracy. Nie należy zapominać jednak o podstawowych zasadach, które w bardzo dużym stopniu wpływają na skuteczność jej działania. Ich przestrzeganie nie tylko zapewni optymalne warunki pracy, lecz także uchroni urządzenie przed pojawieniem się niechcianych usterek.