Jakie są zalety szamb z tworzyw sztucznych?

animacja domu

Wybór rodzaju szamba to ważna decyzja, która ma wpływ m.in. na łatwość montażu zbiornika na ścieki. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko pojemność szamba, ale także materiał, z którego zostało ono wykonane. Szamba betonowe coraz częściej zastępowane są szambami z tworzyw sztucznych. Wyjaśniamy, jakie mają zalety i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Czym jest szambo?

Szambo to bezodpływowy zbiornik na ścieki. Jego montaż jest niezbędny na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej oraz nie jest możliwe korzystanie z innych rozwiązań np. uwzględniających budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo jest zbiornikiem o określonej pojemności, którą trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb. Wymaga ono okresowego opróżniania w celu uniknięcia przedostania się nieczystości do gruntu.

Szambo musi cechować się odpowiednią szczelnością, która jest kluczowa dla ochrony środowiska naturalnego. Przez wiele lat jedynym z dostępnych rozwiązań było szambo z betonu; obecnie mamy do wyboru także szamba z odpornych na uszkodzenia tworzyw sztucznych, które wybierane są przez inwestorów ze względu m.in. na mniej problematyczny montaż.

Dlaczego warto zdecydować się na szambo z tworzywa sztucznego?

Szambo z tworzywa sztucznego jest doskonałą alternatywą dla szamba betonowego, nie tylko wówczas, gdy ma ono być użytkowane przez krótki czas np. do momentu podłączenia budynku do mającej powstać kanalizacji. Zbiorniki na nieczystości wykonane z tworzyw sztucznych cechują się dużą wytrzymałością oraz szczelnością, dlatego doskonale chronią przed przedostawaniem się ścieków do gruntu. Bezodpływowy zbiornik na ścieki z tworzywa sztucznego jest tańszy niż szambo betonowe oraz znacznie łatwiejszy w montażu, bo jest dużo lżejszy. W celu jego transportu oraz umieszczenia w ziemi nie jest potrzebny ciężki sprzęt, którego wynajęcie to dodatkowy koszt. Co więcej, szambo z tworzywa sztucznego bez problemu dowieziemy w miejsce położone w trudnym terenie np. na oddaloną od miasta działkę, na której planujemy postawić domek letniskowy. Szamba z tworzyw sztucznych mają różną pojemność, co jest ich dodatkową zaletą, bo możemy w optymalny sposób dostosować je do szacowanej ilości produkowanych nieczystości bytowych. Nieużywane szambo plastikowe może zostać ponownie wykorzystane. Po oczyszczeniu doskonale sprawdzi się jako zbiornik na deszczówkę. Oferujemy wysokiej jakości szamba przydomowe tradycyjne, które wykonane są z laminatu poliestrowo-szklanego, a także szamba ekologiczne i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Pomagamy wybrać rozwiązanie idealnie dostosowane do Państwa indywidualnych potrzeb, ilości produkowanych ścieków, a także specyfiki terenu.