Na czym polega drenaż rozsączający?

animacja domu

Właściciele gruntów, które pozbawione są dostępu do kanalizacji, często zastanawiają się nad wyborem rozwiązania, które będzie najlepszą alternatywą odprowadzania ścieków. Wybór pada najczęściej na tradycyjne szambo, które jest tanie i łatwe w eksploatacji, wymaga jednak regularnego opróżniania. Drugim, równie popularnym rozwiązaniem są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Mimo, że nakłady finansowe związane z ich instalacją są wyższe, na ich korzyść przemawiają niskie koszty eksploatacji związane jedynie z koniecznością zakupu biopreparatów. Spośród licznych wariantów przydomowych oczyszczalni ścieków, do najpopularniejszych należą te z drenażem rozsączającym.

Drenaż rozsączający to system rur, które są kolejnym elementem po osadniku gnilnym i studzience rozdzielczej. W osadniku gnilnym dochodzi do wstępnego oczyszczenia ścieków, które następnie docierają do studzienki. Ma ona za zadanie rozprowadzenie ścieków do rur drenażowych, które ułożone są równomiernie w gruncie. Te z kolei poprzez swoją perforowaną strukturę umożliwiają przedostanie się ścieków w głąb gleby, która działa jak filtr i pozwala na zatrzymanie bakterii i przekształcenie ścieków w związki mineralno-organiczne. Zasada działania jest więc bardzo prosta, a oczyszczalnia z drenażem rozsączającym jest w zasadzie bezobsługowa i bezawaryjna. Niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić, wymaga bowiem odpowiednich warunków. Przeznaczona do jej budowy działka musi być dosyć duża, ponieważ na ułożenie drenów potrzeba od 60 do 90 m². Co więcej należy zachować wymagane odległości – 30 m od studni, 3 m od budynku i 2 m od granicy działki. Często wymaga to więc również zgody sąsiadów. Duże znaczenie przy budowie tego typu oczyszczalni ma także rodzaj gruntu. Najlepiej sprawdzi się ona na terenach o gruncie przepuszczalnym – piaszczystym lub gliniasto-piaszczystym. Ułożenie jej w miejscach o gruncie trudno przepuszczalnym lub też takim, w którym występuje wysoki poziom wód gruntowych jest trudniejsze i wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.

Podsumowując, oczyszczalnia z drenażem rozsączającym to rozwiązanie tanie, skuteczne i bezawaryjne. Jeśli tylko istnieją optymalne warunki umożliwiające jej instalację, z pewnością warto się na nią zdecydować.

Przeczytaj również: Co zrobić gdy zapcha się drenaż?