Potęga laminatu poliestrowo – szklanego

animacja domu

W ostatnich latach wiele mówi się o tym, jak istotna jest szczelność szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Szamba betonowe powoli odchodzą do lamusa. Wypełnienie pomiędzy kręgami po kilku latach znika, a zawartość szamba dostaje się wprost do ziemi w ogródku jego właścicieli. Z czego zatem robi się nowoczesne super-szczelne szamba?

2w1

Najlepsze przydomowe oczyszczalnie ścieków zrobione są z laminatu poliestrowo – szklanego. To kompozyt, który powstał dzięki połączeniu włókna szklanego z żywicą poliestrową. Co jest jego największą zaletą? Otóż to, że jest połączeniem najlepszych cech dwóch zupełnie rożnych materiałów.  Włókno szklane odpowiedzialne jest za solidne wzmocnienie wytrzymałości szamba. Z kolei żywica poliestrowa pełni funkcję bardzo mocnego lepiszcza. Takie zestawienie składników gwarantuje, że zawartość szamba nie wydostanie się na zewnątrz. Jednak to nie wszystko. Należy pamiętać, że szczelne szambo oznacza również, że nie dostaną się do niego wody gruntowe. Dzięki temu nie będzie się ono przepełniało zbyt szybko, a to z kolei przełoży się na realne kwoty w naszym portfelu.

Zalety szamb z laminatu poliestrowo – szklanego

Podstawową zaletą takiego szamba jest wyżej wymieniona szczelność, twardość i solidność. Chociaż ściany szamba mogą wydawać się cienkie, są niezwykle wytrzymałe. Zbiornik jest perfekcyjnie szczelny, a do tego odporny na uszkodzenia mechaniczne. Szamba z tego materiału są niezwykle lekkie. Dzięki temu nie sprawiają problemów w transporcie i rozładowaniu. Można to zrobić samemu i to bez potrzeby użycia ciężkiego sprzętu. Wytrzymałość materiału przejawia się także w jego wysokiej odporności na warunki atmosferyczne i środki chemiczne. Właściciele takich szamb nie muszą martwić się więc, że szambo pęknie od mrozu podczas srogiej zimy, lub przeżre je silny środek czyszczący wlany użyty do czyszczenia toalety. Laminat jest oczywiście również odporny na rdzewienie. To materiał, który używany jest między innymi do budowy jachtów. Potrafi więc znieść naprawdę wiele.