Chociaż przydomowe oczyszczalnie ścieków robią coraz większą karierę wśród właścicieli domów jednorodzinnych, na wielu posesjach ze starymi domami cały czas możemy spotkać tradycyjne szamba betonowe. Zazwyczaj właściciele domów nie robią z nimi nic przez lata licząc na to, że wkrótce do ich miejsca zamieszkania zostanie podciągnięta kanalizacja i problem z odprowadzaniem ścieków rozwiąże się sam. Jednak podciągnięcie kanalizacji do niektórych miejsc jest niemożliwe lub nieopłacalne. Dlatego też niektórzy użytkownicy szamb prędzej czy później będą musieli zastanowić się nad ich wymianą.
Szamba betonowe
Stare szamba to w większości szamba betonowe. Budowało się je poprzez umieszczanie w ziemi betonowych kręgów, jeden nad drugim. Przestrzenie pomiędzy kręgami uzupełniało się różnego rodzaju klejami i uszczelniaczami. Betonowe szamba były wyjątkowo trwałe. Jeśli użytkownik dobrze je zabezpieczył, można było po nich chodzić, jeździć samochodem, maszynami rolniczymi. Jednak szamba betonowe z czasem zużywały się. Większość starych szamb obecnie przecieka i wypuszcza swoja zawartość do gruntu. Uszczelniacze między kręgami dawno już rozmiękły, rozpuściły się, czy w inny sposób zniknęły. Mieszkańcy domów z szambem tak naprawdę mają w jego okolicy mocno skażoną ziemię i są skazani na przykre zapachy.
Nowoczesne szamba
Współczesne szamba to szczelne produkty zrobione z bardzo wytrzymałych tworzyw. Wkopuje się je w ziemię podobnie jak niegdyś betonowe kręgi. Tworzywo jednak nie przepuści nieczystości do gruntu nawet po upływie wielu lat. Są niestety nieco delikatniejsze niż betonowe szamba, w związku z czym łatwiej instaluje się je w miejscach, w których nie ma ciągów komunikacyjnych. To jednak nie duże wymaganie, jeśli chcemy, by grunty dookoła naszego domu odzyskały dawną świetność. Coraz modniejsza jest też instalacja szamb ekologicznych. Szambo ekologiczne to nieco uproszczona wersja przydomowej oczyszczalni ścieków. Pozwala na rozsączanie oczyszczonego płynu do gruntu na działce.