Alternatywa dla standardowego szamba? Przydomowa oczyszczalnia biologiczna

Decydując się na budowę domu na nieskanalizowanym terenie, trzeba wziąć pod uwagę konieczność samodzielnego wykonania oczyszczalni ścieków. W przypadku niektórych działek budowlanych podłączenie do kanalizacji jest niemożliwe lub nieopłacalne, w związku z czym wszelkie produkowane w gospodarstwie domowym ścieki muszą być gromadzone w szambie lub przydomowej oczyszczalni. Warto zastanowić się, które rozwiązanie jest wygodniejsze w użytkowaniu i korzystniejsze cenowo.

Standardowe szambo

Standardowe szambo wciąż często wybieranym rozwiązaniem. Stanowi ono szczelny zbiornik na nieczystości, które powinny być regularnie opróżniane. Może powstać praktycznie na każdym gruncie. Zbiornik może być wykonany z tworzywa sztucznego lub betonu. Szamba betonowe są szczególnie rekomendowane w przypadku terenów o wysokim poziomie wód gruntowych.

Rozważając możliwość budowy szamba na działce, należy uwzględnić przede wszystkim lokalizację zbiornika na działce. Jest ona regulowana przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Dotyczy ona wymogów technicznych, którym muszą odpowiadać budynku oraz ich usytuowanie. Trzeba też pamiętać, że jednym z najistotniejszych parametrów szamba jest szczelność zbiornika. Nieszczelne szambo oznacza ryzyko wypłynięcia ścieków do gruntu, a to może doprowadzić do niebezpiecznego skażenia gleby i wód gruntowych.

Alternatywa dla szamba

Najczęściej wybieraną alternatywą dla szamba jest tradycyjna oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Jest to również ekonomiczne rozwiązanie. Nie zawsze jednak istnieje możliwość budowy takiej oczyszczalni ze względu na warunki wodno-gruntowe lub z powodu zbyt małej działki.

Do innego rodzaju rozwiązań zaliczamy oczyszczalnię ekologiczną oraz oczyszczalnie biologiczne. Przydomowa oczyszczalnie biologiczne są szczególnie zalecane w przypadku niewielkich działek, a także terenów, na których grunt jest gliniasty lub/i poziom wód wysoki.

Nowoczesne przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie gromadzenia ścieków generowanych przez gospodarstwa domowe. Działają bezawaryjnie i całkowicie bezzapachowo, a co najważniejsze skutecznie redukują zanieczyszczenia. W rezultacie powstaje oczyszczona woda, którą następnie można odprowadzić do m.in. rowu, oczka wodnego, gruntu, rzeki itd.

Przeczytaj także: Co wybrać: oczyszczalnia ekologiczna czy biologiczna?