Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać do domu jednorodzinnego?

Gromadzenie wody deszczowej jest bardzo praktyczne, ponieważ stanowi doskonałą opcję na zmniejszenie rachunków, zebraną wodę można bowiem wykorzystać na wiele sposobów.  Większość gospodarstw jednorodzinnych decyduje się na zbieranie deszczówki, wykorzystując do tego celu specjalne zbiorniki na wodę.

Jaki pojemnik będzie najlepszy dla mniejszych działek, a jaki dla większych inwestorów? Sprawdźcie sami.

Zbiornik naziemny

Dostępny w stosunkowo niskiej cenie, gromadzi wodę wypływającą wprost z rur spustowych. Standardowa pojemność takiego pojemnika wynosi od 300 do 2000 litrów. Produkt tego typu najczęściej umieszcza się tuż przy elewacji budynków, gdzie lokalizacja jest najlepsza do tego, aby zbierać większe ilości wody.

Najlepiej wybierać taki naziemny zbiornik na deszczówkę, który posiada pokrywę, chroniącą wodę przed zanieczyszczeniem. Należy również pamiętać o tym, aby systematycznie sprawdzać poziom wody w pojemniku, unikając tym samym jego przepełnienia.

Wodę zgromadzoną w naziemnym zbiorniku na deszczówkę, wykorzystać można w bardzo prosty sposób do podlewania roślin lub spuszczania wody w toalecie.

Zbiorniki naziemne wykorzystuje się najczęściej w mniejszych gospodarstwach domowych, gdzie wody deszczowej nie gromadzi się zbyt wiele i jest ona wykorzystywana głównie do potrzeb domowników.

Zbiornik podziemny

Jego usytuowanie może być nieco bardziej skomplikowane, w głównej mierze dlatego, że umieszcza się go pod ziemią. Najmniejsza pojemność takich zbiorników wynosi 2000 litrów, jednak przybierają one formę modułową, a to oznacza, że można je ze sobą dowolnie łączyć, tworząc jeden większy zbiornik, który bardzo skutecznie zgromadzi nawet duże ilości wody. W ofercie producentów podziemnych zbiorników znaleźć można bardzo ciekawe modele, zawierające specjalne filtry oczyszczające, dzięki czemu zebrana woda może zostać wykorzystana także do kąpieli lub do prania.

Podziemny zbiornik na deszczówkę jest droższy od zwykłego, naziemnego, jednak można go zastosować na szerszą skalę. Oczywiście im bardziej zaawansowany produkt, im więcej filtrów i czujników, tym wyższa jest jego cena.

Zamontowanie takiego zbiornika jest stosunkowo proste, wystarczy go wkopać w ziemię lub schować w piwnicy, dzięki czemu nie jest on widoczny i nie zajmuje powierzchni użytkowej na podwórku. Zbiorniki podziemne polecane są szczególnie większym gospodarstwom oraz firmom, gdyż idealnie nadają się do gromadzenia dużych ilości wody i są bardziej funkcjonalne od zbiorników naziemnych.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wybór zbiornika naziemnego, czy podziemnego, należy pamiętać o tym, że znacznie bardziej praktyczny będzie zbiornik z tworzywa sztucznego np. polietylenu niż zbiornik metalowy, który może bardzo łatwo doznać uszkodzenia poprzez korozję, zwiększając tym samym ilość żelaza w wodzie.

Sprawdź również: Deszczówka – jak zbierać i po co?