Na czym polega rozruch przydomowej oczyszczalni ścieków?

animacja domu

Nowa przydomowa oczyszczalnia ścieków może wymagać przeprowadzenia specjalnego rozruchu, który zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie już na starcie. Rozruch takiej oczyszczalni odbywa się przy użyciu specjalnych biopreparatów, które już od pierwszego dnia jej działania zagwarantują nam skuteczne oczyszczanie.

Jak wygląda rozruch oczyszczalni?

W pierwszych tygodniach działania przydomowej oczyszczalni ścieków zawartość bakterii w instalacji może być niewystarczająca, aby zapewnić skuteczny i szybki rozkład nieczystości. Z tego powodu tuż po montażu oczyszczalni trzeba dokładnie sprawdzić drogę przepływu ścieków i dodać odpowiednią porcję aktywatora biologicznego bądź wprowadzić odpowiedni szczep bakterii. To one już od pierwszych dni jej działania zagwarantują nam optymalną pracę oczyszczalni.
Biopreparaty mają w swoim składzie specjalne szczepy bakterii oraz wysokie stężenie enzymów. Zawartość enzymów skutkuje efektywnym rozkładem białka, węglowodanów, tłuszczy oraz wielu innych substancji pochodzenia organicznego. Rozpadają się one pod wpływem działania enzymów i bakterii na malutkie cząsteczki, z których następnie usuwane są szkodliwe substancje takie jak np.: amoniak, siarkowodór czy fosforany.

Jak aplikować rozruchowe biopreparaty?

Oczyszczalnia drenażowa – w przypadku takiego typu oczyszczalni przydomowej należy biopreparaty dawkować bezpośrednio do osadnika gnilnego albo przez wewnętrzną kanalizację, czyli np. WC albo umywalkę.

Oczyszczalnia biologiczna – w takich oczyszczalniach preparaty rozruchowe umieszczamy bezpośrednio w komorze napowietrzania.

Zalety stosowania preparatów rozruchowych

Niewątpliwą zaletą zastosowania biologicznych preparatów rozruchowych jest zapewnienie prawidłowego działania przydomowej oczyszczalni i rozkład ścieków na bezpieczne dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego substancje (np. wodę, dwutlenek węgla i związki azotowe). W czasie używania naszej przydomowej oczyszczalni ścieków musimy pamiętać, że bakterie znajdujące się w środku osadnika stanowią podstawę jej prawidłowego funkcjonowania.

Sprawdź także: Zalety stosowania preparatów bioaktywnych w przydomowych oczyszczalniach.