Biologiczne preparaty do ścieków

animacja domu

Osoby, które muszą odprowadzać nieczystości do szamba, doskonale znają przykry zapach, jaki niejednokrotnie wydobywa się z takiego zbiornika. Można jednak sobie z tym problemem skutecznie poradzić, stosując odpowiednie biopreparaty do ścieków.

Co to są biopreparaty i jak ich używać?

Biopreparaty stanowią naturalne mieszanki, które zawierają bakterie oraz związki enzymatyczne, odpowiedzialne za rozkład związków organicznych, występujących w ściekach, a także w gnojownicy. Zazwyczaj mają postać proszku lub granulatu, czasem spotkać można również biopreparat w żelu.

Skuteczne działanie takich substancji widoczne i odczuwalne jest praktycznie natychmiastowo. Biopreparaty odpowiedzialne są między innymi za:

  • zmniejszeniu objętości ścieków w wyniku rozdzielania się osadów od płynów,
  • usuwanie przykrych zapachów,
  • zmniejszanie ilości substancji szkodliwych w ściekach,
  • udrażnianie przewodów kanalizacyjnych.

Dzięki dobremu działaniu preparatów biologicznych, zmniejsza się również koszt samego wywozu ścieków, z tego powodu, że zajmują one mniej miejsca i są lepiej oczyszczone.

Korzystanie z biopreparatów jest bardzo proste, wystarczy jedynie przeczytać instrukcję podaną na opakowaniu i dokładnie się do niej stosować. Jedynym możliwym ustępstwem jest wykorzystanie produktu po raz pierwszy, gdyż zaleca się zastosowanie wtedy dawki dwukrotnie większej niż zawartej w ulotce, ponieważ konieczne jest dokładne przeczyszczenie rur lub samych ścieków.

Preparaty biologiczne do ścieków używa się:

  • wlewając lub wsypując substancję do muszli ustępowej,
  • bezpośrednio do zbiornika na ścieki.

Bezpieczeństwo używania biopreparatów

Wiele osób, które myślą o zastosowaniu substancji biologicznych do ścieków zadaje sobie pytanie: czy te produkty są bezpieczne?

Biopreparaty posiadają składniki naturalne, nie są toksyczne, a więc można uznać je za nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt. Dodatkowo, odpowiednio dobrane produkty nie tylko eliminują zanieczyszczenia, ale również niszczą organizmy chorobotwórcze, co znacznie zwiększa higienę i bezpieczeństwo korzystania z kanalizacji lub pojemnika na ścieki.

Podczas wyboru dobrego preparatu biochemicznego należy szczególną uwagę przywiązywać do tego, czy został on przetestowany przez Państwowy Zakład Higieny. Warto również dokładnie sprawdzać, do czego przeznaczony jest dany preparat i jak często można go używać. Nie wolno zapominać również o sprawdzeniu daty ważności, żaden preparat biochemiczny nie może być bowiem używany po upływie terminu przydatności.4