Deklaracja producenta przydomowej oczyszczalni ścieków

animacja domu

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków robią się z roku na rok coraz bardziej popularne. Nic dziwnego. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie podbija serca właścicieli domków jednorodzinnych jak i większych domów. Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma o wiele więcej zalet niż zwykłe szambo, jest więc chętniej wybierana przez osoby budujące swój nowy dom. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują ten produkt. Niestety nie wszystkie są uczciwe. Na co zwrócić więc uwagę przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków?

Właściwości użytkowe przydomowej oczyszczalni ścieków

Każdy producent oczyszczalni jest zobowiązany wystawić dla swoich produktów deklaracje  zgodności właściwości użytkowych z obowiązującymi normami. Różni producenci przedstawiają swoje deklaracje w różnych formach, jednak muszą one zawierać kilka punktów.

Deklaracja posiadania certyfikatu

Certyfikat musi zawierać aktualną normę 12566-3:2005+A2:2013. Montaż zbiorników bez tej normy jest nielegalny. Muszą się też znaleźć na nim pieczątki i podpis instytutu notyfikowanego. Dokładnie należy sprawdzić, czy normy użytkowe w certyfikacie pokrywają się z normami z deklaracji. Jeśli nie, certyfikat jest nieważny.

Wytrzymałość konstrukcji

Wytrzymałość konstrukcji wyraża się głębokością, w jakiej można zamontować zbiornik bez montowania dodatkowych wzmocnień. Powinna nas zaniepokoić głębokość mniejsza niż 1m. Jeśli wkopiemy swój zbiornik głębiej, co jest raczej pewne, a następnie uszkodzi się on z jakiegokolwiek powodu, producent nie odda nam za niego pieniędzy gdyż stwierdzi, że użytkowaliśmy go niezgodnie z deklaracją. W ten sposób często zabezpieczają się producenci zbiorników o niskiej jakości, które są nieodporne na deformacje.

Dobowa obciążenie ścieków

Ścieki powinny przebywać w zbiorniku co najmniej 3 doby. Czasami w tym polu producenci podają dziwnie zapisane dane. Dlatego najlepiej wyliczyć to sobie samemu, dzieląc pojemność zbiornika przez 3.

Przeczytaj również: Wady i zalety przydomowej oczyszczalni ścieków.