Gdzie magazynować deszczówkę?

animacja domu

W porach roku, w których najczęściej występują deszcze, czyli jesienią i wiosną, obfite opady mogą spowodować zalanie działki i tym samym doprowadzić do degradacji gruntu. Dlatego wszystkim właścicielom gospodarstw zaleca się gromadzenie deszczówki, co nie tylko zapobiegnie problemom związanym z przemoczeniem terenu, ale również pozwoli na praktyczne wykorzystanie zebranej wody.

Deszczówka w oczku wodnym

Naturalnym zbiornikiem na deszczówkę mogą okazać się zagłębienia gruntu, specjalnie wykopane oczka wodne, które zabezpieczone folią lub gliną okażą się doskonale szczelnym zbiornikiem,  umożliwiającym  zbieranie deszczówki.

Stworzenie naturalnego zbiornika, nie powinno nikomu przyprawić kłopotu, można bowiem wykorzystać istniejące już zagłębienia w gruncie lub po prostu stworzyć własne, przy pomocy najprostszych narzędzi, a gromadzona w ten sposób woda z pewnością okaże się przydatna do podlewania roślin.

Zbiorniki na deszczówkę

W części sanitarnej sklepów z wyposażeniem ogrodów bez problemu znajdziemy specjalne pojemniki na deszczówkę. Są one przystosowane do tego, aby zbierać wodę z obfitych opadów. Zbiornik taki można wykonać także samemu, wystarczy ustawić pod rynną beczkę lub dużą, blaszaną wanienkę, które idealnie spełni rolę zbiornika na wodę.

W takim przypadku należy jednak pamiętać o tym, aby przy obfitych opadach regularnie sprawdzać stan wody w pojemniku, aby zapobiec przepełnieniu, które może skutkować wylaniem się płynu na zewnątrz.

Deszczówka w szambie?

Doskonałym zbiornikiem na deszczówkę może okazać się również nieużywane już szambo. Zarówno betonowe jak i plastikowe pojemniki na ścieki, które wyszły już z użycia lub są po prostu niepotrzebne, gdyż zostały zastąpione kanalizacją, mogą zostać wykorzystane właśnie jako zbiorniki. Jest to bardzo dobra opcja, ponieważ takie szambo ma zazwyczaj dosyć sporą pojemność, a  to oznacza, że zmieszczą się w niej spore ilości wody, co okazuje się praktyczne przy dużych opadach.

Deszczówkę można wykorzystać na wiele sposobów. Najczęściej jest to wspomniane wcześniej podlewanie roślin i upraw, jednak każdy, kto pójdzie o krok dalej i zdecyduje się zamontować przy zbiorniku na wodę specjalne filtry oczyszczające, może użyć zebranej wody także do kąpieli.

Gromadzenie deszczówki jest dobrym pomysłem, przy dobrym wykorzystaniu pomaga bowiem zaoszczędzić pieniądze za zużycie wody.

Zobacz również: Jak gromadzić i wykorzystywać deszczówkę?