Oczyszczanie ścieków może być przeprowadzane na kilka sposobów. Osoby, które zastanawiają się, na jaką instalację się zdecydować, mają do wyboru między innymi hydrobotaniczną oczyszczalnię ścieków, która cieszy się dużym zainteresowaniem głównie ze względu na to, że jest niedroga w eksploatacji. Czym się wyróżnia, jak działa, gdzie się sprawdzi i co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?
Jak są zbudowane i jak działają hydrobotaniczne oczyszczalnie ścieków?
Jeśli chodzi o metody pozbywania się nieczystości z gospodarstw domowych i nie tylko, to wiele osób z pewnością słyszało na przykład o szambach ekologicznych czy o oczyszczalniach biologicznych. Omawiane hydrobotaniczne oczyszczalnie ścieków nie są aż tak znane, jednak ich popularność stale wzrasta. Są zbudowane z osadnika gnilnego i filtra gruntowo-roślinnego. Praca instalacji polega na aplikowaniu ścieków do gruntu za pomocą drenażu rozsączającego.
W tym czasie dochodzi do tworzenia się warstwy tlenowej wokół korzeni. Następnie mamy do czynienia z nitryfikacją azotu amonowego i utlenianiem się związków węgla. W całym procesie biorą udział również strefy beztlenowe. Można je znaleźć w sąsiedztwie tych pierwszych. Przyczyniają się do denitryfikacji ścieków. Oprócz tego wówczas rozpoczyna się defosfatacja. Później ścieki są odprowadzane do wód powierzchniowych albo gruntu przy pomocy systemu drenażu.
Kiedy i dlaczego warto zainwestować w hydrobotaniczne oczyszczalnie ścieków?
Zastanawiając się, czy lepiej zdecydować się na instalację szamba ekologicznego, czy może oczyszczalni biologicznej, w pierwszej kolejności warto poznać wady i zalety każdego z tych rozwiązań. Jeśli chodzi o omawianą hydrobotaniczną oczyszczalnię, to użytkownicy doceniają ją przede wszystkim za łatwy montaż oraz proste działanie. Ponadto instalacja nie wpływa też negatywnie na krajobraz – sprawia, że teren wygląda atrakcyjnie, a dodatkowo staje się przyjazny dla wielu gatunków zwierząt. Warto również zwrócić uwagę na to, że oczyszczalnia jest niedroga w eksploatacji, trwała, niezawodna i bezobsługowa.