Nie wlewaj zużytego oleju do toalety!

animacja domu

Olej prawdopodobnie znajduje się w każdej kuchni. Jest niezbędnym produktem do smażenia potraw, w związku z czym w niektórych gospodarstwach domowych (i w prawie każdym lokalu gastronomicznym) bywa znaczące. Nie każdy jednak wie, co zrobić ze zużytym olejem. Zdarzają się przypadki, że po przygotowaniu posiłku, zużyty olej ląduje… w toalecie. Takie praktyki nie powinny jednak mieć miejsca. Czym grozi takie zachowanie i co w takim razie należy zrobić ze zużytym olejem?

Co się stanie, gdy olej trafi do toalety?

Wielu osobom wydaje się, że zużyty olej wylany do toalety po prostu trafi do szamba. Jednak zanim to się stanie, przebędzie on drogę, która może okazać się tragiczna w skutkach. Rury odpływowe i kanalizacyjne nie są przystosowane do obecności takich substancji, w związku z czym olej się na nich osadzi, czego skutkiem będzie akumulacja i tężenie. Co może to oznaczać w praktyce? Rury najpierw zostaną zatkane, a w konsekwencji mogą pęknąć. Taki problem może się okazać nie tylko nieprzyjemny, ale również kosztowny. Oprócz wymiany rur prawdopodobnie niezbędny będzie też remont mieszkania.

Co w takim razie z nim zrobić?

Wiemy już, że rury odpływowe i kanalizacyjne czy oczyszczalnie ścieków nie poradzą sobie ze zużytym olejem. Jak zatem się go pozbyć w bezpieczny sposób? Wszystko zależy od jego ilości. Jeśli jest go niewiele, wystarczy wytrzeć go z patelni przy pomocy papierowego ręcznika i wyrzucić do śmietnika. Jednak w wyniku przygotowania niektórych dań (na przykład frytek) oleju pozostaje zdecydowanie więcej. W takim przypadku można go zlać na przykład do pustej butelki i gdy się zapełni, wyrzucić ją do śmietnika. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest miejscem, do którego można nieodpłatnie oddać zużyty olej. Co ciekawe, użytego już raz oleju można użyć ponownie. Jednak warunkiem jest, by temperatura, w której był używany, nie przekraczała 190 stopni Celsjusza oraz nie był mieszany z innymi tłuszczami. Przed ponownym zastosowaniem należy go przecedzić i trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale również pozwala na ochronę rur przed zatkaniem czy pęknięciem.