Ile to kosztuje? Zestawienie cenowe różnych typów oczyszczalni ścieków

animacja domu

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i niezwykle ekonomiczne. Oczyszczalnia taka ma wiele zalet. Jest wygodna i tania w eksploatacji. Korzystając z niej można zapomnieć o konieczności systematycznego wywożenia ścieków i wydatkach, jakie to generuje. Jest ekologiczna, bo zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach, poddane zostają naturalnym procesom biologicznym i rozkładają się w niej do postaci prostych związków mineralnych, które są już zupełnie nieszkodliwe dla środowiska. Jest także bezpieczna, gdyż opuszczająca ją ciecz jest oczyszczona do tego stopnia, że bez obaw może być transportowana do gruntu lub odprowadzana do rzeki. Ponadto prawidłowo wykonana oczyszczalnia nie wymaga prawie żadnych absorbujących zabiegów konserwacyjnych.

Jasne są plusy posiadania takiej oczyszczalni, ale ile to kosztuje?

Cena zależy od rodzaju oczyszczalni oraz od wielu innych elementów, takich jak: pojemność zbiornika, dobór akcesoriów, stopień trudności prac montażowych i rodzaju odprowadzenia oczyszczonego ścieku. Różnica będzie dobrze widoczna pomiędzy oczyszczalnią z drenażem rozsączającym (typu EKO-ODR), a taką z bioreaktorem albo złożem biologicznym (typu EKO-BIO).

Ceny oczyszczalni z drenażem rozsączającym

Będzie to najtańsza wersja przydomowej oczyszczalni ścieków. Zakładając, że będziemy potrzebować osadnika, studzienki rozdzielającej i drenażu z kominkami, to najtańsza opcja będzie nas kosztować około 3000 złotych. Podana cena nie obejmuje kosztów montażu oraz żwiru. Za montaż w standardowych warunkach trzeba zapłacić około 2-3 tysięcy złotych. Żwir będzie nas kosztował około 1000 złotych. W sumie za oczyszczalnię ścieków z drenażem rozsączającym trzeba zapłacić około 6-7 tysięcy złotych.

Ceny oczyszczalni ze złożem biologicznym

W tym przypadku będzie potrzebny zbiornik dwukomorowy – osadnik wstępny i złoże biologiczne. Na cenę ma wpływ pojemność zbiorników. Ich koszt może wynieść od 6,5 do nawet 12 tysięcy złotych. Jeśli wziąć pod uwagę bioreaktor, ceny zaczynają się od 7 a kończą na około 20 tysięcy złotych. Koszt montażu będzie podobny do oczyszczalni z drenażem rozsączającym, chociaż może być trochę niższy ze względu na brak potrzeby wkopywania układu drenażowego. Nie jest też potrzebny żwir.

Sprawdź także: Jak uzyskać dotacje na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?