Kiedy najlepiej zacząć budowę oczyszczalni ścieków?

animacja domu

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetna alternatywa dla tradycyjnego szamba, dlatego na jej budowę decyduje się coraz więcej osób. Urządzenia tego typu są wyjątkowo wygodne w użytkowaniu oraz tanie w eksploatacji, a także w pełni bezpieczne i ekologiczne. Przed podjęciem decyzji o instalacji warto jednak dowiedzieć się, kiedy najlepiej rozpocząć prace budowlane i na co zwrócić szczególną uwagę podczas planowania inwestycji.

Jak zaplanować budowę oczyszczalni ścieków?

Na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najczęściej decydują się osoby mieszkające w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci miejskiej kanalizacyjnej. Przed zakupem należy zorientować się, czy przepisy umożliwiają zamontowanie urządzenia. Przeszkodą mogą okazać się wówczas ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także obowiązujące na danym terenie wymogi dotyczące bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska.

Do montażu oczyszczalni, której wydajność nie przekracza 5mna dobę, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Konieczne jest wyłącznie zgłoszenie jej budowy w Starostwie Powiatowym. Warto pamiętać, że w aglomeracjach powyżej 100tys. mieszkańców obowiązkowe jest dodatkowe oczyszczanie ścieków z fosforu i azotu, dlatego warto zainwestować wówczas w oczyszczalnię biologiczną, w której flora bakteryjna efektywnie i skutecznie rozkłada szkodliwe nieczystości.

Gdzie i kiedy wybudować oczyszczalnię?

Prace budowlane związane z instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej przeprowadzać od wiosny do jesieni – w tym okresie będzie możliwe bezproblemowe zrobienie wykopów. Przed rozpoczęciem montażu warto sprawdzić, po jakim czasie od zainstalowania urządzenie będzie w stanie uzyskać największą wydajność pracy. Montaż można zgrać z terminem zasiedlenia świeżo wybudowanego domu, pamiętając o tym, że do prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni konieczny jest ciągły dopływ nieczystości.

Decyzja dotycząca miejsca zamontowania oczyszczalni powinna być uwarunkowana odległością osadnika wstępnego od domu – najbardziej optymalnym jest, aby znajdował się on jak najbliżej budynku. Najrozsądniejszą opcją jest jednak zlecenie wykonania projektu i przeprowadzenia prac budowlanych profesjonalnej firmie, która zajmuje się montażem urządzeń tego typu. Należy bowiem pamiętać, że nieodpowiednie zainstalowanie oczyszczalni może znacząco obniżać efektywność pracy urządzenia.

Choć zakup i budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga sporego nakładu finansowego, jest to inwestycja, która z pewnością zwróci się po kilku latach. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby urządzenie pochodziło od zaufanego i rzetelnego producenta oraz było objęte gwarancją. Jest to najlepszy sposób na to, by móc cieszyć się wygodą oraz komfortem eksploatacji oczyszczalni ścieków.

Sprawdź także: Jak prawidłowo eksploatować przydomową oczyszczalnię ścieków?