Szamba z tworzywa coraz częściej zastępują tradycyjne szamba betonowe. I nic w tym dziwnego. Te drugie z biegiem lat stają się nieszczelne, a ich zawartość zaczyna przeciekać do gruntu. Nowoczesne zbiorniki bezodpływowe produkowane są z mocnych materiałów, które nie pozwalają ściekom wydostać się na zewnątrz. Co warto wiedzieć o montażu szamba plastikowego?
Montaż na własną rękę
Montaż szamba nie jest rzeczą bardzo skomplikowaną. Jest niestety dość pracochłonny i lepiej, aby nie wykonywała go osoba, która o pracach budowlanych nie ma żadnego pojęcia. Na szambo należy najpierw wykonać odpowiednio duży wykop. Odpowiednio duży, to znaczy taki, który będzie o nieco dłuższy i szerszy z każdej strony niż zakupiony przez nas zbiornik. Dno wykopu należy równo wysypać piaskiem lub żwirem. Szamba z tworzywa są zazwyczaj lekkie, nie powinniśmy więc mieć problemu z umieszczeniem zbiornika w wykopie. Gdy już to zrobimy, należy podłączyć do niego wylot kanalizacji. Jeśli montujemy szambo w ziemi gliniastej lub o wysokim poziomie wód gruntowych, należy je dodatkowo dociążyć, zwracając jednak uwagę na zalecenia producenta. Zbiornik zaczynamy zasypywać piaskiem. Przed końcem zasypywania nakładamy betonową płytę, która ma zakrywać szambo. Gdy ją ułożymy, zasypujemy szambo do końca. Należy pamiętać o tym, aby szamb z tworzywa nie montować w miejscach niestabilnych i narażonych na ruch ciężkich pojazdów.
Pomoc specjalistów
Montaż szamba najbezpieczniej jest zlecić fachowcom z firmy, od której kupiliśmy zbiornik. Doskonale znają oni jego parametry techniczne i ograniczenia, dlatego zastosują najlepsze metody montażu. Specjaliści będą wiedzieli też, jak poradzić sobie z „trudnymi” gruntami czy warunkami terenowymi. Pomogą nam także zamontować dodatkowe akcesoria, a przy okazji – odpowiedzą na wszystkie wątpliwości dotyczące użytkowania zbiornika. Zlecając to zadanie specjalistom, będziemy pewni, że szambo będzie działało bezawaryjnie przez wiele lat.