Oczyszczalnia ścieków przy stacji benzynowej

Stacja benzynowa jest bardzo specyficznym obiektem. Wiele z nich powstaje przy drogach szybkiego ruchu, gdzieś w niezabudowanym terenie. Podłączenie prądu nie przedstawia zazwyczaj większego problemu. Problematyczne jest za to odprowadzanie ścieków z tego typu obiektu. Zazwyczaj w odludnych miejscach nie ma kanalizacji, a regularne wywożenie szamba jest bardzo kosztowne. Dlatego też coraz więcej obiektów decyduje się na zainstalowanie ekologicznej oczyszczalni ścieków – oczywiście w wersji przemysłowej.

Oczyszczalnia przemysłowa

Przemysłowa oczyszczalnia ścieków musi być oczywiście o wiele wydajniejsza niż zwykły, przydomowy model. Jednak te nie wszystko. By obsługiwać stację benzynową, oczyszczalnia musi cechować się jeszcze kilkoma właściwościami. Przede wszystkim musi być przygotowana na zróżnicowany ruch na stacji. W wakacyjne weekendy ruch na drogach jest bardzo duży, a stacje przeżywają prawdziwe oblężenie wycieczek autokarowych. Z kolei w zimie, gdy ruch jest o wiele mniejszy, na stacjach zjawiają się tylko podróżujący po kraju biznesmeni, kierowcy aut dostawczych i kilku „zwykłych” ludzi. Oczyszczalnia zatem musi być skonstruowana tak, by była wydajna zawsze, bez względu na sezonowe obciążenie. Kolejną kwestią jest to, że na wielu stacjach obecnie świadczy się usługi gastronomiczne. Te z kolei generują sporo tłuszczów. Aby oczyszczalnia radziła sobie z nimi, zazwyczaj musi posiadać dodatkowy separator.

Co ze ściekami?

Przemysłowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków, tak jak jej domowa wersja, zamienia ścieki w nieszkodliwy płyn przypominający wodę. Płyn przy pomocy specjalnego drenażu można odprowadzać do gruntu lub wykorzystać. Płyn może przyczynić się do powstania ozdobnego oczka wodnego. Wiele stacji posiada swój ogród lub stoliki na zewnątrz restauracji, by goście mogli napić się kawy na świeżym powietrzu. Ozdobne oczko wodne z ciekawymi dekoracjami może być dla kierowców miłym widokiem do relaksu, odmiennym od nudnej, szarej, asfaltowej drogi.