Odprowadzanie ścieków na wsi

Wciąż wiele wsi w Polsce nie jest podłączonych do kanalizacji. Ich mieszkańcy muszą więc inaczej radzić sobie z odprowadzaniem ścieków. Do niedawna mieszkańcy wsi nie mieli innego wyjścia jak budowa tradycyjnego, betonowego szamba. Dziś możliwości są o wiele większe.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Coraz więcej osób decyduje się na instalację przydomowej oczyszczalni ścieków. I nic w tym dziwnego. To rozwiązanie w dłuższej perspektywie jest o wiele bardziej ekonomiczne. Przydomowa oczyszczalnia ścieków zamienia ścieki w wodę, która odprowadzana jest do gruntu. Nie wymaga regularnego opróżniania tak jak zwykłe szambo. W przeciwieństwie do niego nie wydaje również nieprzyjemnych zapachów. Przydomowe oczyszczalnie ścieków zazwyczaj instaluje się przy domach jednorodzinnych, jednak na rynku dostępne są również modele, które mogą obsługiwać niewielkie zgrupowania budynków. Istotne jest jednak wtedy ich rozmieszczenie względem siebie. Biorąc pod uwagę fakt, że to rozwiązanie bardzo ekologiczne, na które można uzyskać dotację, decyduje się z niego skorzystać coraz więcej mieszkańców wsi. Oczyszczalnia ścieków nie wymaga skomplikowanej obsługi, jest więc wygodną opcją dla wszystkich.

Nowoczesne szamba

Mieszkańcy wsi, którzy z jakiegoś powodu decydują się jednak na szambo, wybierają nowoczesne rozwiązania, odbiegające od strych technologii. Dawne szamba to po prostu betonowe kręgi, połączone ze sobą specjalnym uszczelnieniem. Z biegiem lat kręgi jednak rozszczelniały się, zawartość szamba mogła przenikać do gruntu i odwrotnie – do szamba wlewały się woda i częściej je trzeba było opróżniać. Nowoczesne szamba produkuje się z bardzo wytrzymałego tworzywa i są one w stu procentach szczelne. Wiele osób decyduje się także na rozwiązanie pośrednie pomiędzy zwykłym szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków. Jest nim szambo ekologiczne. Można je budować nawet w trudnych warunkach gruntowych, a nawet rozbudowywać.