Zasada działania szamba ekologicznego

Każdy domek jednorodzinny musi mieć zapewniony odpowiedni system utylizacji ścieków. Częstym rozwiązaniem jest zbiornik bezodpływowy, czyli innymi słowy – szambo. Jest to podziemny zbiornik, który może być wykonany z betonu. Do niego odprowadzane są ścieki ze wszystkich urządzeń kanalizacyjnych w danym gospodarstwie domowym. Od 2002 roku (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury) zbiorniki bezodpływowe mogą być stosowane wyłącznie na działkach budowlanych, które nie mają możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Oprócz tradycyjnego szamba istnieje stosunkowo nowy rodzaj tego typu zbiorników – tak zwane „szambo ekologiczne”. Jest ono ciekawą alternatywą dla klasycznego szamba.

Czym jest ekologiczne szambo?

Szambo ekologiczne składa się z osadnika gnilnego oraz układu drenażu rozsączającego, który jest montowany za nim.

Najpierw w osadniku gnilnym zachodzi oczyszczanie beztlenowe, tutaj ścieki przechodzą przez specjalny filtr. Osadnik ten ma kilka komór, a ścieki które są oczyszczane przepływają pomiędzy nimi przez trójniki asymetryczne, co skutecznie wydłuża czas ich przebywania w kolejnych komorach, a więc i podwyższają sprawność oraz efektywność całego szamba.

Po tej filtracji ścieki przemieszczają się do drenażu rozsączającego i tam przechodzą oczyszczanie tlenowe. Oczyszczone w ten sposób mogą już bezpiecznie przenikać do wód gruntowych, ponieważ nie spowodują ich zanieczyszczenia. Cały proces takiego oczyszczania jest całkowicie naturalny i przyjazny dla środowiska naturalnego.

Zalety szamba ekologicznego

Największą zaletą stosowania tego rodzaju szamb jest ich bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Do otoczenia nie przedostają się żadne szkodliwe substancje, które mogłyby spowodować niebezpieczne skażenia wód gruntowych. Kolejnym argumentem przemawiąjącym na korzyść szamb ekologicznych jest fakt, że można je zamontować nawet w trudnych warunkach gruntowych (np. pod ciągami komunikacyjnymi), a koszty całej inwestycji zwracają się w ciągu 2 lat eksploatacji. Ponadto możliwy jest samodzielny montaż szamba. Klient nie traci na nie gwarancji, jeżeli wykona go zgodnie z naszymi zaleceniami.

Sprawdź również: Zalania działek z drenażowymi oczyszczalniami ścieków.