Brzydki zapach z przydomowej oczyszczalni ścieków

O przydomowych oczyszczalniach ścieków krąży wiele mitów. Jednym z nich jest to, że wydzielają one z siebie sporo nieprzyjemnych zapachów i nie powinno się ich montować tuż obok domu. Oczywiście to wszystko nieprawda. Nowoczesna biologiczna oczyszczalnia ścieków nie ma nic wspólnego ze starym, przeciekającym szambem, z którego unosi się charakterystyczny, przykry zapach. Te urządzenia są niewyczuwalne dla ludzkiego nosa i nie powodują dyskomfortu u osób, które przebywają w ich okolicy.

Odpowiednia eksploatacja

Aby oczyszczalnia pracowała prawidłowo, musi być odpowiednio eksploatowana. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, jest wybieranie  niej osadu. Powinno ono odbywać się nie rzadziej niż raz na dziewięć miesięcy. To właśnie zaleganie osadu może być przyczyną zakłócenia pracy oczyszczalni i wydobywania się podejrzanych zapachów. Jeśli oczyszczalnia działa prawidłowo, nic nie wypłucze z niej złoża biologicznego, nie ma prawa wydawać dziwnych zapachów. Złoże wypłukać można „niechcący” doprowadzając do oczyszczalni np. wodę opadową z rynien – przestrzegamy więc przed takimi pomysłami i użytkowaniem oczyszczalni inaczej, niż zalecił to producent. Jeśli oczyszczalnia zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, z reguły oznacza to, że coś zakłóciło jej pracę i trzeba wezwać instalatora, który usunie usterkę.

Jakość produktu

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, wybierając przydomową oczyszczalnię ścieków warto zainwestować w dobry jakościowo produkt i sprawdzić deklarację producenta. Niestety na rynku można trafić na małe firmy bez doświadczenia, które oszukują klientów na jakości swoich produktów, a do tego nie przykładają się odpowiednio do instalacji oczyszczalni. Produkty o niskiej jakości mogą sprawiać problemy podczas użytkowania, w tym właśnie wydzielać niemiłe zapachy. Jeśli firma daje gwarancję na swój produkt, możemy dochodzić swoich praw w sądzie. Jeśli natomiast kupimy produkt bez gwarancji, uzyskanie odszkodowania może być bardzo trudne.

Przeczytaj również: Przydomowa oczyszczalnia ścieków pod ciągiem komunikacyjnym.