Konserwacja oczyszczalni przydomowych. Sposoby postępowania

animacja domu

Chcesz w sposób ekologiczny i zarazem tani odprowadzać ścieki ze swojej posesji? Zainwestuj w przydomową oczyszczalnię ścieków! Specjalne urządzenia zneutralizują ścieki, wykorzystując procesy rozkładu tlenowego i beztlenowego. W ten sposób nieczystości zostaną przefiltrowane do postaci wody o drugiej klasie czystości. Można ją następnie odprowadzać do gruntu lub do wód powierzchniowych. Aby jednak oczyszczalnia funkcjonowała prawidłowo należy ją konserwować. W naszym wpisie wyjaśniamy, jak.

Przydomową oczyszczalnię ścieków należy regularnie czyścić

Przede wszystkim przydomową oczyszczalnię ścieków należy regularnie czyścić, czyli co trzy lata opróżniać osadnik gnilny i wtórny. Co pół roku należy także czyścić filtry w oczyszczalni. Raz na trzy miesiące wymieniaj filtry powietrza. Do regularnej konserwacji oferowanych przez nas przydomowych oczyszczalni ścieków służą specjalne środki czystości, które czyszcząc instalację, nie niszczą jej flory bakteryjnej.

Pamiętaj o uzupełnianiu kultur mikroorganizmów

Kolejnym elementem konserwowania przydomowej oczyszczalni ścieków jest stosowanie specjalnych biopreparatów, najlepiej raz na dwa tygodnie. Biopreparaty oczyszczają ścieki, zapobiegają powstawaniu osadu i kożucha w osadniku gnilnym. Wpłynie to nie tylko na dłuższą żywotność całej instalacji, lecz również przyczyni się do oszczędności; częstotliwość wywozu osadów bowiem znacząco się zmniejszy. Biopreparaty przyczynią się także do niepowstawania zatorów w rurach.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Na tym jednak konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków się nie kończy. Aby funkcjonowała prawidłowo należy regularnie dokonywać przeglądu dmuchawy powietrza, przepłukiwać czystą wodą pompy w przepompowni i kontrolować poziom osadu w strefie aktywacyjnej. Raz do roku zweryfikuj skład odpływu i ureguluj natlenienie.

Warto zadecydować się na oferowane przez nas przydomowe oczyszczalnie ścieków z wielu powodów. Nie stanowią bowiem one żadnego zagrożenia dla środowiska i nie powodują emisji szkodliwych substancji. Można uzyskać dofinansowanie na ich budowę i można je instalować nawet w trudnych warunkach gruntowych. Koszt montażu naszych oczyszczalni zwraca się po dwóch latach, a cała instalacja objęte jest dziesięcioletnią gwarancją.

Sprawdź także: Ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków?